Lenovo – dlaczego wybrać?

Rynek komputerów osobistych jest ogromny. Mnogość podzespołów, producentów, a nawet możliwość zbudowania własnej maszyny sprawia, że czasem ciężko w prosty sposób podjąć decyzję, które rozwiązanie warto wybrać.

Dziś stawiamy przed sobą zadanie, aby pokazać, dlaczego Lenovo może być dobrym wyborem.

Markowa znaczy lepsza?

Kilka miesięcy temu opublikowaliśmy tekst, w którym porównywaliśmy markowe stacje robocze do tzw. składaków. W zasadzie moglibyśmy całość przekopiować i wkleić tu ponownie, gdyż w podstawie cały wpis jest wciąż aktualny – markowe stacje robocze to nadal stabilna i bezpieczna podstawa biznesu, choć warto dodać, iż nie najtańsza.

Lenovo należy do czołówki producentów stacji roboczych. Nie ma rankingu, w którym nie pojawi się marka ThinkPad P. I jest to podium w pełni zasłużone i poparte latami doświadczenia w produkcji profesjonalnego sprzętu do pracy.

Lenovo – elastyczne konfiguracje

Pierwszą rzeczą, którą robi się przy wyborze komputera do pracy, to jego skonfigurowanie. Wybór podzespołów optymalnych dla wykorzystywanego środowiska wielokrotnie przysparza problemów. Technologia szybko ewoluuje, wymagania techniczne rosną, a nazewnictwo nie zawsze sugeruje co jest następcą czego.

Pomoc w zakresie doboru odpowiednich podzespołów oczywiście bierzemy na siebie, natomiast Lenovo jest w stanie pomóc w inny sposób – projektując komputery o bardzo szerokim spektrum przeznaczenia. Bez znaczenia, czy potrzebna jest podstawowa stacja robocza, jak ThinkStation P340 (np. do AutoCADa), czy będąca silnikiem pod sztuczną inteligencję zaawansowana stacja ThinkStation P620, w każdym z tych przypadków Lenovo oferuje duży wachlarz możliwych konfiguracji. Zaczynając od kilku wariantów procesorów, dowolną konfigurację pamięci RAM i dysków, aż po możliwość wgrania indywidualnie dostosowywanego obrazu systemu operacyjnego.

Relatywnie szybki czas dostawy

Tekst ten powstaje w czerwcu 2021 roku. Na świecie nadal szaleje pandemia, a rynek IT boryka się z ogromnymi problemami z dostępnością wszystkiego, co ma cokolwiek wspólnego z komputerem. Nagły wzrost zapotrzebowania na urządzenia mobilne (choć przyznać trzeba, że dało się zauważyć ogólny wzrost popytu na komputery osobiste) mocno odbił się na mocach przerobowych w zasadzie każdego producenta.

Można dodać do tego kaprysy natury, jak susza na Tajwanie (produkcja mikroukładów pochłania miliony litrów wody każdego dnia), wzmożoną aktywność na rynku kryptowalut i katastrofa gwarantowana.

A jednak, Lenovo naprawdę się stara. Umowy partnerskie stawiają tego producenta wysoko w hierarchii dostaw komponentów – procesory, karty graficzne, dyski, czy ekrany LCD, wszystko to ma zaplanowaną ścieżkę logistyczną. Co prawda dziś czas dostawy mobilnych stacji może wynieść około 60 dni – co jednak w odniesieniu obecnych opóźnienie w dostawach nawet na poziomie roku brzmi właściwie jak dostępność zbliżona do natychmiastowej.

Lenovo – gwarancja nie tylko zadowolenia

Profesjonalna stacja robocza to nie tylko wydajne podzespoły, ale przede wszystkim niezawodne narzędzie pracy, a przypadki chodzą po ludziach. Każdy, kto używa komputera jako podstawowej formy jako cel nadrzędny stawia sobie tzw. uptime. Jest to parametr określający bezawaryjność jednostki. Im ten wskaźnik jest wyższy, tym mniej napotykamy przestojów w pracy. A sprzęt jest tylko sprzętem, na dodatek narażonym na wiele czynników, w tym środowiskowych (a nie oszukujmy się, nie każdy pracuje w laboratorium w sterylnych warunkach).

Remedium na te (i tak rzadkie) przypadki jest gwarancja, a ta w przypadku Lenovo oferuje obsługę na najwyższym poziomie. Mowa nie tylko o naprawie On-Site (na miejscu), czy reakcji w ciągu jednego dnia roboczego. Jeżeli weźmiemy pod uwagę gwarancję Premier, dochodzi do tego całodobowy dostęp do wykwalifikowanej i zaangażowanej kadry serwisowej i najwyższy priorytet w dostępności części serwisowych.

Liczy się całokształt

Ale stacje robocze ThinkPad i ThinkStation to nie tylko komputer. To cały ekosystem. Połączenie sprzętu, oprogramowania i usług zewnętrznych. Oprócz oczywiście niezliczonego arsenału akcesoriów – monitory, stacje dokujące, słuchawki i mikrofony, kamery i inne peryferia, dochodzą również aplikacje optymalizujące. Lenovo Vantage to aplikacja przygotowana specjalnie z myślą o komputerach Lenovo. Jeden program pozwala w pełni wykorzystać to, co oferują stacje robocze ThinkPad i ThinkStation. Optymalizacja działania komputera, diagnostyka i monitorowanie stanu komputera, aktualizacje sterowników, ochrona przed zagrożeniami z zewnątrz to tylko kilka z funkcji, które realizuje Vantage.

Lenovo – wartości dodane

Oczywiście to nie wszystko. Markowe stacje robocze Lenovo to również spokojna głowa. Certyfikacja ISV gwarantuje stabilną pracę z konkretnymi aplikacjami. Standaryzacja MIL-STD określa wytrzymałość jednostek – Lenovo przetestowało swoje komputery w ekstremalnie niesprzyjających warunkach, których większość prawdopodobnie nie doświadczy przez całe swoje życie. Jeden punkt kontaktu i jedna ścieżka serwisu dotycząca całego sprzętu – wszystkich jego elementów.

Ale przede wszystkim Lenovo to bardzo ambitny producent. Projektuje i tworzy swoje komputery maksymalizując zyski klienta, często nawet te nieoczywiste. Pieczołowitość przy produkcji, wysokiej klasy materiały i lata doświadczeń gwarantują każdemu szybki zwrot inwestycji, nie tylko finansowy.