Co to jest stacja robocza? Rozwiewamy wątpliwości
Dziś odpowiemy sobie na pytanie: czym jest stacja robocza? Tak naprawdę stacją roboczą możemy w zasadzie nazwać każde stanowisko, które służy do wykonywania pracy, bez znaczenia, czy to jest komputer, czy stół rzemieślniczy. Dla ułatwienia dziś skupimy się jednak na nazewnictwie, którym operujemy w branży IT – tu stacje robocze to komputery służące do wykonywania pracy. W profesjonalnej nomenklaturze wygląda to jednak nieco inaczej.
Sprzęt konsumencki, biznesowy i stacje robocze
Każdy znaczący producent dzieli swoje komputery na 3 kategorie: sprzęty konsumenckie, sprzęty biznesowe oraz sprzęty profesjonalne.
Sprzęt konsumencki
Sprzęt konsumencki charakteryzuje się tym, że z reguły ma dosyć wysokie parametry – konsumenci najczęściej są graczami. Do tego jest dostępny w przystępnej cenie, a na dalszy plan schodzi np. jakość wykonania czy funkcje dodatkowe, np. aspekty dotyczące bezpieczeństwa.
Sprzęt konsumencki charakteryzuje się tym, że bazuje raczej na podstawowych podzespołach, które mają zastosowanie typowo domowe i służą do przeglądania internetu, oglądania filmów czy okazjonalnej pracy. Zdarza się, że taki sprzęt ma mocniejsze parametry – wtedy jest opisywany jako gamingowy. Jakość wykonania czy funkcje zapewniające bezpieczeństwo w tej kategorii schodzą raczej na dalszy plan, ponieważ głównym kryterium decydującym o atrakcyjności sprzętu jest tutaj cena.
Sprzęt biznesowy
Kolejna kategoria to sprzęt biznesowy, czyli komputery, które muszą być stabilne i bezpieczne. Wydajność w tej kategorii nie jest aż tak kluczowa, przynajmniej w większości przypadków. Sprzęt biznesowy często poddawany jest certyfikacji (np. testom wytrzymałościowych w zakresie Military Standards) producenci dbają też o bezpieczeństwo (np. dodając moduły vPro lub Dash). Sprzęt biznesowy cechuje się również z reguły dłuższym cyklem życia oraz dłuższym wsparciem producenta. Do tego standardem jest obudowa wykonana z lepszej jakości elementów oraz trwalsze zawiasy.
Stacje robocze
Najwyższą serią komputerów są natomiast stacje robocze. Bez znaczenia, czy mówimy tutaj o wersjach stacjonarnych, czy mobilnych – zawsze w zamyśle są to najbardziej wydajne, najwytrzymalsze i przygotowane z największą pieczołowitością rozwiązania dostępne w portfoliach różnych producentów.
Co warto wiedzieć o stacjach roboczych?
Stacje robocze to najbardziej wydajne komputery przeznaczone do wykonywania zaawansowanych zadań. Za sprawą wysokowydajnych procesorów, kart graficznych, dużej ilości pamięci RAM, czy dużej liczby obsługiwanych dysków, stacje robocze poradzą sobie bez problemu tam, gdzie zwykłe komputery biznesowe już nie dadzą rady.
Środowisko CAD/CAN, oprogramowanie SolidWorks, montaż filmów, obróbka wideo, chmura punktów, VR, AR – stacje robocze poradzą sobie z tymi (i nie tylko!) zadaniami bez żadnego problemu. Dodatkowym atutem stacji roboczych jest fakt, że są certyfikowane pod większość najbardziej popularnych programów dostępnych na rynku.
Certyfikat ISV, bo o nim mowa, to gwarant bezpieczeństwa, stabilności i jakości działania sprzętu właściwie w każdym profesjonalnym środowisku roboczym. A co tak naprawdę on oznacza? Certyfikat ISV, a w zasadzie certyfikat niezależnych twórców oprogramowania, polega na tym, że na etapie projektowania jednostki producent udostępnia innym producentom i deweloperom oprogramowania jednostki testowe.
Deweloperzy następnie testują komputery pod kątem środowiska roboczego, które tworzą, a następnie, w zależności od wyników tych testów, określają, czy sprzęt jest certyfikowany pod ich oprogramowanie, czy działa stabilnie, sprawnie i czy gwarantuje bezpieczną pracę. Stacje robocze są certyfikowane właśnie certyfikatami ISV, wystawianymi przez takich twórców jak AutoDesk, Dassault Systèmes, Adobe, Oracle itd.
Personalizacja stacji roboczych
Certyfikat ISV to jest jedna z najbardziej znaczących różnic pomiędzy komputerem biznesowym lub konsumenckim a stacją roboczą. Drugą istotną cechą profesjonalnych stacji roboczych, często nawet ważniejszą niż certyfikacja, jest możliwość dostosowania jednostki pod swoje potrzeby.
Każdy z markowych producentów pozwala na skonfigurowanie stacji roboczej indywidualnie dla każdego użytkownika. Dotyczy to zmian wielu kluczowych podzespołów – przede wszystkim procesorów, kart graficznych, pamięci RAM, ale również często portów, takich elementów jak zaślepki na dyski, baterie, gwarancje i tak dalej.
Ponadto stacjom roboczym towarzyszą akcesoria, które projektowane są z myślą tylko i wyłącznie o danej serii produktów. Mamy tu na myśli np. monitory, które parametrami przewyższają biznesowe odpowiedniki, ale również stacje dokujące dla laptopów, ergonomiczne klawiatury oraz myszy o wysokiej precyzji, wyposażone w doskonałej jakości sensory.
Komputer biznesowy czy stacja robocza – co wybrać?
Jeżeli szukasz rozwiązania, które przede wszystkim ma zarabiać, powinieneś postawić na sprzęt biznesowy lub na stacje robocze. Co wybrać? Wszystko zależy od Twojego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Jedno jest pewne – kupując komputer do pracy, wybieraj rozwiązania sprawdzone, pewne i bezpieczne.
Przed podjęciem decyzji warto zapytać eksperta lub sprawdzić konfigurator stacji roboczych Lenovo oraz konfigurator mobilnych stacji roboczych Lenovo