Karty graficzne – przegląd portfolio NVIDIA

NVIDIA zajmuje się produkcją kart wideo od samego początku swojego istnienia. Na początku w formie akceleratorów graficznych, a później, wraz z powstaniem GeForce’a 256 na rynku pojawiły się karty graficzne przypominające te, które znamy dziś.

GeForce to dziś chyba najbardziej rozpoznawalny symbol na rynku kart graficznych. Sama nazwa pojawiła się w 1999 roku i była rezultatem konkursu zorganizowanego przez producenta o dosyć bezpośredniej nazwie “Name That Chip” (ang. nazwij ten czip). W konkursie pojawiło się ponad 12 tysięcy pomysłów, jednak to GeForce został wybrany jako nazwa wiodąca kart graficznych przeznaczonych do grania. Samą nazwę GeForce można rozwinąć do formy “Geometry Force” – (ang. moc geometrii).

Od 1999 roku oczywiście sporo się zmieniło. Pojawiły się dodatkowe serie kart graficznych, wyspecjalizowane w konkretnych gałęziach i branżach i to o nich jest dzisiejszy artykuł.

NVIDIA NVS

Karty NVIDIA NVS/Quadro NVS nie są już produkowane. Nie były to karty bardzo wydajne, ale nigdy nie miały takie być. Ich zadaniem była obsługa wielu monitorów i mówimy tutaj nawet o 8 wyświetlaczach obsługiwanych przez jeden moduł. Razem z technologią NVIDIA Mosaic tworzyły dobre rozwiązanie do obsługi wideościan.

NVIDIA GeForce

Wspomniana wcześniej NVIDIA GeForce to seria kart graficznych przeznaczonych na rynek cywilny. Są to karty typowo nastawione na gry i multimedia. To karty GeForce są pionierami nowych technologii, które następnie trafiają do bardziej profesjonalnych modułów. Nacisk w przypadku kart GeForce kładziony jest na moc obliczeniową. Karty GeForce posiadają również unikatowe sterowniki – NVIDIA GeForce Game Ready, optymalizujący pracę karty graficznej względem gier, oraz opcjonalnie NVIDIA Studio, przeznaczonego do lepszej współpracy z kreatywnymi aplikacjami, jak choćby pakietem Adobe CC (Premiere Pro, DaVinci Resolve itp.).

NVIDIA Quadro

Karty Quadro to karty przeznaczone do zastosowań profesjonalnych. Każdy ich element dostosowany jest pod wymagające środowiska robocze, w których stabilność pracy jest kluczem.

Karty QUADRO to:

  • więcej pamięci RAM

Dla zobrazowania – karta graficzna NVIDIA Quarto RTX A4000 posiada 16 GB pamięci RAM z ECC. Odpowiednik wydajnościowy, GeForce RTX3060, ma tylko 12 GB pamięci RAM bez modułów ECC.

  • certyfikacja ISV

Certyfikacja niezależnych twórców oprogramowania (Independent Software Vendors) to gwarant optymalnego działania stacji oraz stabilnej i bezpiecznej pracy w certyfikowanym środowisku.

  • optymalizacja sterowników

Karty graficzne Quadro posiadają własne sterowniki graficzne. Odpowiadają one za wydajną pracę stacji w środowiskach korzystających z bibliotek OpenGL – czyli niejako wyświetlających trójwymiarową i dwuwymiarową grafikę wektorową.

  • Quadro SYNC

Dla kart Quadro dostępne jest opcjonalny moduł SYNC. To on zastąpił karty z serii NVS i używany jest tam, gdzie niezbędne jest stworzenie wideo ściany.

NVIDIA Tesla i GRID

Karty graficzne Tesla i GRID nie są tak naprawdę kartami graficznymi w pełnym tego słowa znaczeniu. Nie służą obecnie jako jednostki wyświetlające grafikę – nie mają nawet wyjść wideo. Tesla znajduje swoje zastosowanie w centrach danych, ponieważ procesory graficzne z reguły oferują znacznie większą moc obliczeniową niż CPU (jednostki obliczeniowe). NVIDIA stworzyła serię Tesla, aby sprostać wymaganiom sieci neuronowych. Tesla i GRID to nowoczesne akceleratory obliczeniowe, które znajdują swoje zastosowanie w serwerach.

Quadro, czy GeForce?

Jest to często zadawane pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niestety, podobnie jak przy doborze procesora, pamięci RAM, czy dysków, odpowiedzią na pytanie “co wybrać?” jest “to zależy”.

Na rynku dostępne jest oprogramowanie, które w żadnym wypadku nie wykorzysta możliwości oferowanych przez Quadro – przykładem tego jest CadDecor. Może się również zdarzyć, że wykorzystanie nie będzie optymalne dla oprogramowania – przykład to Adobe CC. Lub w drugą stronę, gdzie oprogramowanie na karcie Quadro zyska nawet 20% większą wydajność (np. Solidworks, Catia, czy NX Siemens).

Jeżeli nie masz pewności jaka konfiguracja będzie najlepsza dla twoich potrzeb skontaktuj się z nami – pomożemy.