Co to jest stacja robocza? Praktyczny przewodnik

Najcięższa praca, najbardziej wymagające obliczenia, największy potencjał rozbudowy, najwyższe wsparcie gwarancyjne – co jeszcze powinieneś wiedzieć o stacjach roboczych?

Co to jest stacja robocza?

Choć pojęcie komputerowej stacji roboczej jest powszechnie znane, mało kto potrafi podać jego definicję lub wskazać, czym różni się od tradycyjnego peceta. Stacja robocza jest specjalnym komputerem zaprojektowanym z myślą o obsłudze bardzo wymagających systemów: oprogramowania naukowego, programów typu CAD, rendererów audio i wideo czy rozwiązań klasy MES.

Co odróżnia stacje roboczą od komputera osobistego?

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy tymi urządzeniami jest ich przeznaczenie – komputerowa stacja robocza posiada moc, którą możemy wykorzystać do pracy z najbardziej zaawansowanymi aplikacjami. Stacje robocze firmy Dell posiadają certyfikat ISV, który potwierdza to, że urządzenie to jest skonstruowane do obsługi profesjonalnego oprogramowania wydawanego przez członków ISV jak np. Microsoft, Oracle, IBM czy Autodesk. Bardzo ważnym elementem stacji jest również jej trwałość – komputery osobiste działają zazwyczaj wtedy, kiedy ich używamy, natomiast stacje robocze nierzadko uruchomione są 24 godziny na dobę. Wykorzystywane są wtedy do przetwarzania ogromnych ilości danych czy renderowania wcześniej przygotowanych filmów i grafik. Każdy kto używa sprzętu do profesjonalnego użytku wie, że za tak intensywną eksploatacją idzie potrzeba posiadania najlepszych jakościowo komponentów, a także wydajnego systemu chłodzenia. Komputerowe stacje robocze posiadają również bardzo wysoki czas działania bez awarii, co jest niewątpliwie ważne przy profesjonalnym użytkowaniu. Dla urządzeń tych istnieje również możliwość wykupienia usługi ProSupport Mission Critical 4H, która w przypadku usterek krytycznych gwarantuje reakcję serwisu w ciągu 4 godzin od zgłoszenia.

Stacja robocza – gdzie drzemie moc

Wydajne i trwałe komponenty z najwyższej półki sprawiają, że komputerowe stacje robocze są niezbędnym elementem wyposażenia każdego naukowca, grafika czy twórcy materiałów wideo. O jakich elementach mowa? Dobrym przykładem będzie Dell Precision T5820, wyposażony w procesor Intel Core i9-9900XE, posiadający 32GB pamięci RAM DDR4 z możliwością rozbudowania aż do 128GB. Możliwość montażu dysku SSD do 1TB oraz dysków magnetycznych klasy enterprise o pojemności do 12TB są w stanie zapewnić ultraszybki dostęp do danych, natomiast szeroka gama kart graficznych, od Quadro P1000 po RTX6000, znacznie ułatwia pracę z programami graficznymi. Ważnym elementem każdej stacji roboczej są porty, które pozwalają na podłączenie niezbędnych, często zaawansowanych, urządzeń peryferyjnych.

Stacja robocza a mobilność

Ogromna moc obliczeniowa jaką posiadają komputerowe stacje robocze nie musi oznaczać braku mobilności. Kosztem trudniejszej rozbudowy o nowe elementy, możemy zdecydować się na przenośną wersję stacji roboczej jaką jest laptop – na przykład Dell Precision 7740. Taki sprzęt gwarantuje moc obliczeniową podobną do stacjonarnych stacji roboczych, jednak bez problemu można transportować go z pracy do domu czy zabrać w podróż służbową. Duża wydajność mobilnych stacji roboczych nie oznacza, że są one wyjątkowo duże czy ciężkie. Dell Precision 7740 waży zaledwie 3,09 kg, co jest jest imponującym wynikiem jak na 17-calową stację wyposażoną w procesor Intel Core i9-9880H, kartę graficzną nVidia Quadro RTX 3000 oraz 16 GB RAM.

Stacja robocza – element wyposażenia każdego profesjonalisty

Każdy, kto poszukuje urządzenia o wyjątkowej wydajności, mocy obliczeniowej oraz trwałości, powinien zwrócić uwagę na ogromne możliwości komputerowych stacji roboczych – to potężne narzędzia, które umożliwiają pracę bez ograniczeń każdemu profesjonaliście. Niezależnie od tego czy szukamy sprzętu do pracy w biurze, w domu czy w podróży, bogata oferta marki Dell pozwoli dobrać odpowiednie urządzenie do swoich potrzeb.