Sprzęt do Photoshop – praktyczny poradnik

Jaki sprzęt sprawdzi się w codziennej pracy z Adobe Photoshop? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze notebooka lub komputera do Photoshop’a.

Laptop i komputer do obsługi Photoshop’a

Obróbka grafiki z roku na rok staje się coraz bardziej wymagającym zadaniem – nie tylko dla grafika, ale również dla jego komputera. Przed podjęciem zakupowej decyzji związanej z doborem komputera PC lub laptopa do obsługi najpopularniejszego kombajnu graficznego, jakim jest Photoshop, warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami tego oprogramowania, a także ze specyfikacją komputerów dostępnych na rynku.

Jaki sprzęt poradzi sobie z wydajną obsługą Photoshop’a?

Sprzęt, który szybko i wydajne pozwoli wygenerować nawet największe i najbardziej złożone projekty graficzne powinien być wyposażony w odpowiednio mocny i wielordzeniowy procesor, posiadać odpowiednio dużo pamięci RAM i miejsca na szybkim dysku SSD, a także być wyposażony w dedykowaną kartę graficzną. Do sprawnej obsługi Photoshop’a potrzebujemy zatem minimum: procesora i5/7, 16 GB RAM’u, 512 GB przestrzeni dyskowej na nośniku SSD M.2 NVMe, a także karty graficznej najnowszej generacji, o czym piszemy poniżej. Co więcej, nie można zapomnieć o dobrym odwzorowaniu kolorów barw na monitorze.

Procesor z minimum czterema rdzeniami

Photoshop wykorzystuje wielowątkowość CPU jedynie do czterech rdzeni. Większa liczba rdzeni w procesorze nie zapewnia wzrostu wydajności oprogramowania ani żadnych pozostałych wymiernych korzyści. Niemniej, składając PC’ta lub poszukując laptopa do Photoshop’a, warto myśleć przyszłościowo i wybrać procesor o nieco bardziej przyszłościowych parametrach.

Przykładowo na ten moment procesor i5 dysponuje 6 rdzeniami i 6 wątkami. Jego możliwości nie zostaną w pełni wykorzystane, niemniej jednostka – podobnie jak nieco lepsze i7 – zapewni wysokie taktowanie zwiększające wydajność wykonywanych procesów i instrukcji, a także będzie przyszłościową inwestycją. Przykładem sprzętu dysponującego nowoczesnymi procesorami dziewiątej generacji – i5-9500 oraz i7-9700 – są stacje robocze Dell Precision 3630 MT.

Im więcej RAM’u, tym lepiej

RAM jest jednym z istotniejszych elementów specyfikacji komputera w kontekście obsługi tak zasobożernego oprogramowania, jakim jest Photoshop. Ze względu na niemal nieograniczone możliwości tworzenia ogromnych i bardzo złożonych projektów graficznych, program jest w stanie potężnie zapchać pamięć RAM komputera. Absolutnym minimum, które powinniśmy rozważać podczas dobierania PC’ta lub laptopa do obsługi Photoshopa jest 16 GB RAM – najlepiej w standardzie DDR4 wzwyż. Takie kości montowane są m.in. w wydajnej mobilnej stacji roboczej Dell Precision M5540.

Przykładowa konfiguracja Dell Precision 5540 do Photoshop’a

Nie zapomnij o szybkim dysku

Oprogramowanie Photoshop wykorzystuje dysk twardy do przechowywania niektórych danych i informacji, które nie mieszą się w pamięci RAM. Z tego też względu, aby zachować odpowiednio wysoką wydajność oprogramowania i tempo pracy, warto wybrać sprzęt z zaimplementowanym szybkim dyskiem SSD z interfejsem PCIe i obsługującym protokół NVMe.

Przykładowa konfiguracja Dell Precision 3630 do Photoshop’a

Dedykowana karta graficzna

Karta graficzna odrywa istotną funkcję w sprawnym tworzeniu projektów oraz precyzyjnym odwzorowywaniu ich na matrycy monitora. Co więcej, do użytkowania niektórych funkcji Photoshop posiłkuje się mocą obliczeniową karty graficznej. W związku z tym warto wybrać laptop lub komputer PC wyposażony w karty graficzne najnowszej generacji.

Standardowo sygnał HD obsługuje 8-bitową paletę kolorów, a każdy kolor może zostać wygenerowany w jednym z 256 odcieni (2^8). Każda wyświetlana barwa w palecie kolorów RGB składa się z 3 podstawowych kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Każdy z nich może być emitowany w 256 odcieniach, co zapewnia ponad 16,7 milionów kolorów możliwych do wygenerowania. Dlatego też większość monitorów wyświetla do 16,7 mln kolorów.

Niemniej, jeżeli karta graficzna obsługuje 10 bitów, wówczas każdy kolor może być prezentowany w aż 1024 odcieniach (2^10), co łącznie w palecie RGB zapewnia 1,07 mld kolorów. Z tego też względu przy profesjonalnych monitorach o dużym pokryciu barw konieczna jest karta graficzna obsługująca 10-bitowy kolor – m.in. modele z serii Quadro. Dzięki nim możliwe będzie pełne wykorzystanie potencjału monitora.

Pomimo tego, że minimalny wymóg graficzny Photoshop’a jest spełniony nawet przez podstawową serię konsumencką, warto wziąć pod uwagę profesjonalne stacje robocze Precision z serii 5000 i 7000.

Zadbaj o dobre odwzorowanie barw

Do profesjonalnej obsługi oprogramowania Photoshop konieczne jest także zadbanie o odpowiedni monitor, który pokryje 100% barw w palecie AdobeRGB. Takie pokrycie zapewniają matryce serii UP (Ultrasharp PremierColor) w przypadku komputerów PC, a także matryce UHD w przypadku mobilnych stacji roboczych – np. w modelu Dell Precision M5540, M7540 i w M7740 wyposażonym w matrycę IGZO UHD gwarantującą pełne odwzorowanie palety Adobe RGB.

Przykładowy monitor do Photoshop’a Dell UP2716D

Podsumowanie

Optymalna stacja robocza do tworzenia projektów graficznych powinna być wyposażona w wielordzeniowy procesor o odpowiednio wysokim taktowaniu, dużą ilość pamięci RAM do wydajnego przetwarzania projektów, a także w kartę graficzną najnowszej generacji, która pozwoli wygenerować odpowiednio dużo kolorów i w pełni wykorzystać potencjał monitora.