Laptop do grafiki 3D – praktyczny poradnik

Jaki laptop do grafiki 3D

Grafika komputerowa to zróżnicowana branża, która łączy specjalistów zajmujących się architekturą, projektowaniem obiektowym, fotogrametrią, produkcją grafiki dla przemysłu gier i produkcji wideo czy do pracy w środowisku CAD, CAM i MES. Jak wybrać odpowiednią konfigurację mobilnej stacji roboczej do tego typu zastosowania?

Na co zwrócić uwagę, wybierając laptop do grafiki 3D?

Dostępne portfolio wydajnych laptopów i stacji roboczych pozwala na niemalże całkowite zastąpienie jednostek stacjonarnych. Wybierając laptop dla grafika należy zwrócić uwagę na szereg parametrów jednostki oraz precyzyjnie dobrać konfigurację sprzętową do rodzaju wykonywanej pracy i wykorzystywanego w niej oprogramowania.

Notebook do sprawnego i wydajnego generowania oraz obróbki grafiki w wysokich rozdzielczościach powinien być wyposażony w podzespoły dobrze zgrane z wykorzystywanym oprogramowaniem. Nie każda konfiguracja, pomimo dużej mocy obliczeniowej, będzie optymalnym wyborem w ramach programów o dużym zapotrzebowaniu na moc oraz umożliwi szybkie generowanie złożonych projektów graficznych. Tutaj niestety nie ma złotego środka i każdorazowo zalecamy kontakt ze specjalistą, który pozwoli dobrać najlepsze parametry do środowiska pracy.

Wyświetlacz

Matryca jest jednym z kluczowych elementów każdego komputera wykorzystywanego do tworzenia projektów graficznych. Wielkość matrycy warto dostosować do osobistych preferencji, niemniej rekomenduje się stosowanie matryc o większych przekątnych, które zdecydowanie polepszają komfort pracy.

Projektowanie grafiki 3D oraz tworzenie obszernych projektów znacząco ułatwi laptop z matrycą o dużej rozdzielczości – UHD. Należy jednak pamiętać, że tak duża liczba pikseli znacząco zwiększy obszar roboczy i być może konieczne będzie skalowanie obrazu.

Spośród wielu parametrów, którymi odznaczają się matryce w profesjonalnych notebookach, warto zweryfikować technologię wykonania ekranu. Do prac w środowiskach graficznych najlepiej sprawdzą się matryce OLED oraz IGZO, które zapewnią doskonałe parametry wyświetlanego obrazu, w tym duże pokrycie barw, wysoki kontrast, czy ponadprzeciętną jasność. Przykładem laptopa z matrycą OLED jest mobilna stacja robocza Dell Precision 5540.

Procesor

Choć większość operacji obliczeniowych w oprogramowaniu do tworzenia grafiki 3D realizowana jest przez rdzenie GPU, to nie należy bagatelizować roli mocnego CPU. Wydajny procesor pozwoli na sprawną obsługę oprogramowania, m.in. Adobe Photoshop, Blender, 3Ds max, do grafiki VR i fotogrametrii, choć tutaj powrócimy do zdania powyżej, iż nie ma złotego środka. Do tego typu zastosowań warto wybrać CPU o przyszłościowych parametrach, jednak dostosowanego do możliwości, jakie oferuje kod. Najbardziej uniwersalne w tym zakresie są jednostki i5 i i7, składające się (przynajmniej w ramach obecnie dostępnej generacji) z 6 rdzeni i obsługujące od 6 do 12 wątków. Takie CPU znajdziemy w każdej stacji roboczej, od modeli Precision 3541 po największe Precision 7740.

Mniejszej mocy obliczeniowej potrzebować będziemy w przypadku projektowania w środowisku CAD, CAM – tutaj w zupełności wystarczą procesory o mniejszej liczbie rdzeni i wątków, jednak o wyższym taktowaniu pojedynczego rdzenia – np. CPU i5 lub i7 ósmej i dziewiątej generacji, które znajdziemy m.in. w notebookach Dell Precision 3541 i 3540.

Pamięć RAM

RAM jest kluczowym podzespołem każdej mobilnej stacji roboczej. To tutaj trafiają wszystkie dane, które są przetwarzane przez system. W przypadku oprogramowania do projektowania i manipulacji obiektami inżynierowi w podstawą powinno być 16 GB RAMu. Związane jest to przede wszystkim z ilością informacji, które przetwarzają środowiska CAD, CAM czy MES.

W ramach tzw. MESu, czy innych rozwiązań symulacyjno-graficznych, warto zaopatrzyć jednostkę dodatkowo w pamięci ECC. W ramach pigułki – pamięci z ECC to moduły posiadające specjalny układ odpowiadający za korekcję błędów na poziomie bitowym. Czuwają nad tym, by symulacja, render i ogólna praca systemu i aplikacji przebiegła stabilnie i zachowała wysoki współczynnik precyzji.

Z kolei – podobnie jak w przypadku procesorów – do złożonych procesów obliczeniowych i do pracy w środowiskach wymagających dużej mocy obliczeniowej, konieczne będzie wybranie konfiguracji sprzętowej o zdecydowanie większej pamięci. W takich mobilnych stacjach roboczych znajdziemy 32 GB pamięci RAM DDR4 z możliwością rozszerzenia jej aż do 128 GB – np. w modelu Dell Precision 7740.

Przykładowa konfiguracja Dell Precision 7740

Karta graficzna

Do przeprowadzania wymagających obliczeń w programach graficznych oraz do precyzyjnego odwzorowywania barw na matrycy ekranu konieczne jest wykorzystanie dedykowanej karty graficznej. Różne środowiska graficzne wykorzystują dedykowany procesor w różnym stopniu (zdarza się, iż obecność lub brak dedykowanego GPU w żaden sposób nie wpływa na pracę). Zróżnicowanie oprogramowania na rynku dodatkowo utrudnia dobór odpowiedniego GPU. W tym przypadku również zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są układy graficzne nVidia z rdzeniami CUDA – te są najczęstszym akceleratorem graficznym, a same karty dostępne są m.in. w modelu Dell Precision 7740 wyposażonym w GPU Quadro RTX 3000, dodatkowo z 6 GB pamięci VRAM.

Przykładowa konfiguracja Dell Precision 7740

Dysk twardy

W przypadku dysku sytuacja nie jest zbyt skomplikowana. Jak najszybszy dysk, służący jako bufor do wczytywania aplikacji, bibliotek, wtyczek i bieżących projektów, wraz z dodatkową przestrzenią (np. w postaci chmury) jako magazyn danych. W tym zakresie każdy komputer zapewni optymalną konfigurację.

Podsumowanie

Produkcja i edycja projektów graficznych wymaga obsługi zróżnicowanego oprogramowania. Aby jednak zapewnić sobie szybkie renderowanie i przetwarzanie projektów oraz znaczne tempo operacyjne podczas pracy w środowiskach graficznych warto postawić na wydajne i stabilne komputery oparte na najnowszych technologiach – stacje robocze np. z rodziny Dell Precision.