Sprzęt do pracy w AutoCAD – jaki wybrać?

CAD (Computer Aided Design – Projektowanie Wspierane Komputerowo) i CAM (Computer Aided Manufacturing – Produkcja Wspierana Komputerowo) to w zasadzie podstawa, jeśli chodzi o prace inżynieryjne na komputerze. Stanowią trzon w wielu pracowniach i zastępują deski kreślarskie i połacie papieru technicznego. Lenovo doskonale zdaje sobie sprawę z ogromnej liczby użytkowników tych rozwiązań i specjalnie dla nich przygotowało kilka rozwiązań optymalnych dla tego rodzaju pracy.

Same wymagania pracy „CADowskiej” nie są wygórowane. O ile nie generuje się bardzo szczegółowych wizualizacji, to sprzęt do wygodnej pracy w takim programie można kupić już za kilka tysięcy złotych. Dziś wskażemy w nim kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, by dobrać optymalny komputer dla pracy.

1.      Typ jednostki

Pierwszą rzeczą, o której trzeba pomyśleć przy wyborze komputera pod AutoCAD (lub innego rodzaju oprogramowanie do tego typu pracy), to typ komputera, jakiego potrzebujemy. Czy przemieszczamy się z miejsca na miejsce, czy może pracujemy w biurze? Czy nasze biurko oferuje dużo wolnej przestrzeni, czy jest raczej skromne? Po przemyśleniu kilku tych kwestii wybór jest prosty: desktop (czyli potocznie pecet) albo laptop. 

Te pierwsze oferują wydajniejszą i cichszą pracę i lepszy stosunek ceny do parametrów w porównaniu do laptopów. Niestety używając jednostki stacjonarnej, jak sama nazwa mówi, jesteśmy przywiązani do biurka.

 Laptopy to sprzęt mobilny, projektowy z myślą o osobach, które często się przemieszczają. Jesteś dziś w domu, jutro na placu budowy, a pojutrze jedziesz do klienta? „Stacjonarka” zdecydowanie Ci się nie przyda, a przynajmniej nie jako główny filar pracy.

 Najczęściej wybierane modele do pracy typu CAD to:

  • dla komputerów stacjonarnych Lenovo ThinkStation P340 w obudowie Tower
Skonfiguruj Lenovo ThinkStation P340 Tower
  • dla laptopów jest to ThinkPad P15v (wersja podstawowa i tańsza) lub ThinkPad P15, będąca już bardzo zaawansowanym urządzeniem o dużym potencjale rozbudowy.
Skonfiguruj Lenovo ThinkPad P15

2.      Procesor

Tutaj w zasadzie można opisać wymóg jednym zdaniem. Mało rdzeni, wysokie taktowanie. Większość programów typu CAD nie wykorzystuje wielowątkowości – bo po prostu nie ma do czego. Trójwymiarowe obiekty, czy dwuwymiarowe rzuty nie stanowią dla obecnych procesorów wyzwania i nie ma potrzeby rozbijania pracy na wszystkie możliwe wątki i niepotrzebnego ponoszenia temperatury pracy. Lepsze stabilne 4 GHz na jednym rdzeniu niż wahające się 3,4 na dwóch.

Intel Core i5 lub odpowiednik na procesorze Intel Xeon będzie wystarczający – budżet lepiej ukierunkować na dyski, kartę graficzną lub monitor.

3.      Dyski

W przypadku dysków nie można podać gotowego rozwiązania. Wszystko powinno być dostosowane do potrzeb. Optymalnie zawsze jest stosować przynajmniej 2 dyski – jeden, mniejszy jako rozruch systemu i aplikacji oraz drugi, dobrany pod względem budżetu SSD lub HDD, jako magazyn danych. Jeżeli finanse pozwalają, zawsze warto wybrać trzeci dysk (identyczny z tym pełniącym funkcję magazynu danych) i skonfigurować stację o macierz RAID na poziomie 1. Bezpieczeństwo zawsze z wysokim priorytetem.

4.      Karta graficzna

Większość programów do CAD nie potrzebuje mocnej karty graficznej. Już nawet 4 GB pamięci wirtualnej wystarczy, aby projekt nie był w stanie w pełni wykorzystać potencjału karty. Bardziej istotne jest, aby była to karta z rodziny profesjonalnych kart Quadro. Pozwoli to uzyskać najlepszy efekt minimalnym kosztem – nie wspominając o pewności stabilnego działania, poświadczonego certyfikatami ISV.

Najczęściej wybierany model karty to: NVIDIA Quadro P620, NVIDIA Quadro P1000 oraz (już rzadziej) NVIDIA Quadro P2200.

5.      Monitor

Większy znaczy lepszy. Przynajmniej w większości przypadków. Dobór monitora jest istotny nie tylko z punktu widzenia ergonomii pracy, ale i zdrowia. Projektowanie to nie jest łatwa sztuka, a obiektów nie tworzy się w pięć minut. Często są to dziesiątki godzin, spędzonych przed wyświetlaczem. Dlatego najistotniejsze jest dobranie profesjonalnego monitora, który zadba o wzrok projektującego w czasie pracy. Lenovo również pochyliło się nad tymi problemami i projektując monitory, skupia się na tym, aby mogły one otrzymać certyfikat TÜV Eye Comfort poświadczający ograniczone męczenie wzroku oraz regulowaną w niemal wszystkich płaszczyznach podstawę (zaskarbiając sobie tym samym sympatię kontrolerów BHP).

Sam rozmiar monitora to kwestia mocno indywidualna. My sugerujemy następujące połączenia przekątnych i rozdzielczości:

21,5 – 23,8” – Full HD (1920 x 1080)  
Przykładowy model: Lenovo ThinkVision T24i

24 – 32” – QHD (2560 x 1440)    
Przykładowy model: Lenovo ThinkVision P27q   

32”+- 4K (3840 x 2160) 
Przykładowy model: Lenovo ThinkVision P44w              

Podsumowując…

Zachęcamy mimo wszystko do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy na co dzień pomagają w konfigurowaniu dziesiątek stacji dla programów CAD/CAM. Aplikacji na rynku jest ogrom, każda o nieco innych wymaganiach. Jeżeli nie jesteś pewny, który element jest najistotniejszy w Twoim przypadku, skorzystaj z formularza poniżej i zadaj pytanie. Chętnie pomożemy!