ThinkPady P14s Gen 2 – solidny sprzęt w dobrej cenie

Od jakiegoś czasu mamy możliwość realizowania zamówień na nowe ThinkPady P14s Gen 2. Lenovo ponownie zaprojektowało je zarówno do obsługi procesorów Intel, jak i AMD. Mowa tutaj o 11. generacji w przypadku Intela i 5. w przypadku procesorów z serii Ryzen.

Klasyczny design

Dziś przygotowaliśmy dla Was porównanie odpowiednika 2. generacji, w tym przypadku na procesorze Intel i jeszcze G1 na procesorze AMD. Pierwszym podobieństwem, które rzuca się w oczy pomiędzy tymi generacjami, jest zdecydowanie obudowa. Ciężko to nazwać właściwie podobieństwem, ponieważ są takie same.

Lenovo jest dosyć konserwatywne, jeżeli chodzi o design. Właściwie od pierwszych ThinkPadów niewiele się w tym zakresie zmieniło. Czy to przywiązanie do tradycji jest dobre? Odpowiedź zostawiamy Wam. Na pewno osoby, które miały już do czynienia z serią ThinkPad bez problemu odnajdą się w projekcie tych nowych modeli. Jeżeli chodzi o różnice, to tych nie ma zbyt wiele.

G2 kontra G1

Główną różnicą jest oczywiście zmiana generacji procesorów i kart graficznych. Największą różnicą jest 11. generacja procesorów Intel oraz 5. generacja procesorów AMD Ryzen.

W przypadku P14s G2 na procesorach Intel najsłabszym modelem jest procesor Intel Core i5-1135G7. Ma 4 rdzenie i 8 wątków z taktowaniem turbo do 4,2 GHz. Najmocniejszą jednostką w tym przypadku będzie i7-1165G7. Tu również mamy 4 rdzenie i 8 wątków, a taktowanie do 4,7 Ghz.

W przypadku P14s na AMD mamy do wyboru tak naprawdę 2 jednostki. Najniższą i jednocześnie pierwszą jest AMD Ryzen 5 PRO 5650U (6-rdzeniowa, a 12-wątkowa jednostka z taktowaniem do 4,2 GHz), a drugą, mocniejszą, będzie AMD Ryzen 7 PRO 5850U, z 8 rdzeniami, 16 wątkami i taktowaniem turbo na poziomie 4,4 GHz.

Maksymalna pamięć RAM w obydwu przypadkach to 48 GB. Osiagnąć ją można przez wlutowaną kość pamięci o pojemności maksymalnie 16 GB oraz jeden slot na dodatkową kość – tutaj maksymalnie 32 GB. Jeśli chodzi o pamięć masową, to ThinkPad P14 generacji 2, zarówno w wersji Intel, jak i AMD, obsługuje maksymalnie jeden dysk M.2 NVMe, (w przypadku naszego egzemplarza w rozmiarach 2280, o pojemności do 2 TB). Małą zmianą jest to, że w tym przypadku mówimy już o dyskach PCI Express 4.0, a nie 3.0, jak było do tej pory. 

Kolejną, już bardziej praktyczną zmianą, jest zastosowanie portów Thunderbolt 4, zamiast USB C generacji 3.2. ThinkPady P14s Gen 2. pozwalają dodatkowo na wybranie ekranu UHD o rozdzielczości 3840 x 2160 px. Po raz pierwszy możemy skonfigurować tak małą stację Lenovo z takim ekranem, a jego głównym atutem jest pokrycie barw na poziomie 100% DCI-P3, czyli tego filmowego standardu oraz 500 nitów i obsługa HDR 400.

Na co przekłada się obsługa funkcji HDR? W skrócie: chodzi o szeroki zakres tonalny wyświetlacza. Innymi słowy, czerń jest czarniejsza, biel jest bielsza.

A co z kartami graficznymi?

Upgrade przeszła też karta graficzna. P14 s Gen 1. na Intelu bazowała na karcie Quadro P520. Była to jedna z podstawowych kart graficznych, która dedykowana była raczej do mało wymagających zadań. W przypadku P14s G2 na Intelu, mamy już 4 GB Quadro T500.

Jest to ten sam szczebel, jeśli chodzi o hierarchię kart graficznych, natomiast wydajnościowo mamy już poziom dużo wyższy, bo oferujący wzrost mniej więcej na poziomie 50%. Pod kątem karty graficznej natomiast nie zmieniło się nic w wariancie obsługującym procesor AMD. Nadal jest to zintegrowany moduł AMD Graphics

Konkludując: P14s nie zmieniło swojego zastosowania. Dalej jest to dobre rozwiązanie dla użytkowników, którzy nie potrzebują drogiego, ale też ich bardzo wydajnego sprzętu. Podstawowe zadania CAD i obróbka fotograficzna to czynności, z którymi te dwa modele bez problemu sobie poradzą. Jesteśmy też pewni, że wariant bazujący na procesorze AMD wielu zaskoczy swoją wydajnością, co pokażemy niedługim czasie na naszych benchmarkach.

Sprawdź konfigurator Lenovo ThinkPad P14s G2 (Intel®) oraz konfigurator Lenovo ThinkPad P14s G2 (AMD®)