Tower, desktop, RACK – jak wybrać odpowiedni typ obudowy
Wybór obudowy komputera to nie kwestia mniejszego lub większego „pudła”, które trzeba będzie upchnąć gdzieś pod biurkiem – przeczytaj nasz miniporadnik o różnicach między tower, desktop i RACK.
Tower, desktop, RACK
Zwykło się mawiać, że nie szata zdobi człowieka. Rynek IT rządzi się jednak własnymi prawami, przez co często o wyborze komputera decydują też gabaryty – często to rozmiar komputera przeważa w wyborze nad parametrami.
W tym artykule będziemy się skupiać na jednostkach marki Dell. Dell jako jeden z niewielu producentów komputerów posiada w swojej ofercie tak szeroką gamę produktów, że bez problemu każdy znajdzie coś, co spełni jego oczekiwania. Nawet wtedy, gdy wymagania jakim dobrane rozwiązanie będzie musiało sprostać na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nie do spełnienia.
Obudowy Tower
W przypadku firmy Dell rozmiary obudowy typu „Tower” nie zostały sztywno określone – są to jednostki, które wykraczają gabarytami poza ramy ustalone dla skrzyń w standardzie Micro Form, Small Form i Mini (o nich w dalszej części).
W skali arsenału producenta tylko kilka modeli to pełnoprawne wieże, wymieniając po kolei: Inspiron 3671, Inspiron G5 5090, Alienware Aurora R8 i R9, Optiplex 7071, Precision 5820, Precision 7820 i Precision 7920. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich powyższych jest wydajność. Największą zaletą dużej obudowy jest jej przestrzeń wewnętrzna – dzięki przepastnej skrzyni instalacja pełnowymiarowych kart rozszerzeń, głównie graficznych (notabene również osiągających gigantyczne rozmiary) nie stanowi problemu. Wyższa wydajność niesie ze sobą jednak ciepło generowane przez pracujące podzespoły, a to również wymaga miejsca na zastosowanie większych układów chłodzących (np. wentylatorów o powiększonej średnicy lub pomp wodnych), aby zapewnić nie tylko wysoką kulturę pracy jednostki, ale również optymalne warunki pracy dla podzespołów.
Duży wybór podzespołów w ramach „Towerów” sprawia, że wybranie komputera do pracy w CAD/CAM, tworzenia grafiki 3D, środowiska Data Center, a nawet małej serwerowni nie stanowi problemu.
Obudowy RACK
W tym miejscu należy również wspomnieć o obudowach RACK, które zaprojektowane zostały do montażu w dedykowanych szafach. Największy wybór tego typu skrzyń dostępny jest w ramach rozwiązań związanych z szeroko pojętą infrastrukturą sieciową (serwery, UPSy, firewalle itp.), jednak i w ramach rozwiązań biznesowych Dell wprowadził do oferty stacje robocze pozwalające na zamontowanie szyn do szafy serwerowej. I chociaż pierwsze na myśl przychodzą modele Precision R3930 i R7920, to nie można zapomnieć o zestawach konwertujących dla stacji Precision 5820, 7820 i „Towerowych” 7920 właśnie do montażu RACK. Tylko jako ciekawostkę nadmienimy, że pomimo tego, że RACK’owe stacje bazują na tych samych platformach co serwery PowerEdge, to wprowadzone w podzespołach zmiany pozwalają na obsługę systemów klienckich typu Windows 10 Pro, procesorów Intel® Core® i kart graficznych Quadro® i Quadro RTX® (również w konfiguracjach SLI) – niedostępnych w przypadku innych modeli tego typu.
Po co stacja robocza w szafie? Załóżmy, że potrzebujemy mocnej jednostki, która poradzi sobie z mocno obciążającymi wyzwaniami, a jednocześnie specyfika pracy w danym miejscu wymaga niskiego natężenia hałasu (lub po prostu jesteś osobą ceniącą sobie ciszę i spokój). Standardowe rozwiązania bazujące na wentylatorach, które spotyka się w każdym sprzęcie dostępnym na rynku, generują szum potrafiący potęgować hałas i skalujący się wprost proporcjonalnie do intensywności pracy. Zaradzić temu można właśnie poprzez stację roboczą zamontowaną w szafie, znajdującej się np. w osobnym pomieszczeniu. Czego potrzebujemy?
- stacji roboczej w obudowie typu RACK;
- karty PCoIP zamontowanej w stacji (Dell pozwala na skonfigurowanie rzeczonego komputera z kartą Tera2) oraz licencji dostępowej;
- szafy serwerowej 19” z minimum jednym, wolnym slotem 1U;
- terminalu pozwalającego połączyć monitory i akcesoria ze stacją roboczą (np. Wyse 3040);
Efektem jest bezgłośna pracownia, w której pełne skupienie może zostać skierowane na wykonywaną pracę, bez potrzeby martwienia się o nagłe wyłączenie się komputera.
Co oznacza tajemniczy parametr 1U? Jest to jednostka określająca wysokość obudowy RACK. Nie powinno to jednak budzić szczególnych obaw w doborze szafy, gdyż nawet te najmniejsze oferują pojemność na poziomie 12U.
Zapewne w myślach wielu pojawia się teraz pytanie „właściwie po co komplikować?”. I na to odpowiedź jest prozaiczna – bezpieczeństwo.
Rozwiązania RACK są najbezpieczniejszymi, dostępnymi na rynku. Nie tylko pod kątem cyfrowego zabezpieczenia danych, ale również bezpieczeństwa fizycznego. Do zalet rozwiązań stricte RACK’owych można zaliczyć:
- dyski hot-swap, pozwalające na wymianę bez potrzeby wyłączania jednostki;
- redundancję zasilaczy, które same w sobie również oferują wymianę bez potrzeby wyłączania jednostki;
- przednie osłony blokowane na klucz, ograniczające dostęp do ramek dla dysków osobom nieupoważnionym;
- szyny z zintegrowanymi uchwytami do kabli, ułatwiającymi zarządzanie przewodami;
- kontrolery iDRAC pozwalające na zdalne zarządzanie całą jednostką;
Desktop
Pomimo, że wieże i RACK’i pozwalają na wykorzystanie jednostki w najbardziej wyszukany i zaawansowany sposób, tak najczęściej wybieranym rozwiązaniem nadal pozostaje desktop. W dosłownym tłumaczeniu są to komputery przeznaczone do pracy na biurku – i w ramach tego typu jednostki znajdziemy sprzęt, który projektowany jest w myśl zasady jak najmniejszego footprintu na biurku – zajmowania jak najmniejszego miejsca.
W zakresie desktopów Dell wprowadził już standaryzację w pewnych kwestiach. I o ile komputery typu Mini Tower nadal różnią się nieznacznie gabarytami pomiędzy sobą, tak wymiary komputerów typu SFF (Small Form Factor) i MFF (Micro Form Factor) zawsze są takie same, niezależnie do modelu i serii. Zostało to wymuszone akcesoriami ułatwiającymi montaż, np. Dell OSS17 dla komputerów SFF, czy wszędobylski uchwyt VESA dla komputerów Micro, pozwalający czy to dyskretnie umieścić komputer pod biurkiem, czy zmienić monitor i komputer w modułowe AiO.
All-in-One
Na koniec rozwińmy kwestię komputerów AiO – All in One. Na ten moment AiO to nie jest już tylko jeden rodzaj komputera, ekranu zintegrowanego z podzespołami w ramach wspólnej obudowy, zajmującej mało miejsca ograniczonymi możliwościami rozbudowy. Biorąc pod uwagę różny cykl życia elementów stanowiska (około 3-4 lat dla komputera i ponad 5 dla monitora) AiO samo w sobie wydaje się mało ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem.
Dlatego właśnie, w uzupełnieniu wspomnianych wcześniej akcesoriów do komputerów MFF, powstał Optiplex 7070 Ultra, stanowiący komputer ukryty w podstawie monitora, oferujący możliwość modernizacji, nie zajmujący dodatkowego miejsca, a przy tym nie będący ograniczonym do ekranu zdefiniowanego dla modelu. Komputer Optiplex 7070 Ultra współpracuje niemal z każdy modelem monitora z serii zaawansowanej (U i UP) oraz profesjonalnej (P).