Ostry jak katana, lekki jak piórko – poznaj biznesowego zawodnika prosto z Japonii

Lekki jak piórko laptop biznesowy Fujitsu LifeBook U9310(X)

O jakim urządzeniu myślisz, słysząc określenie laptop biznesowy? Jesteśmy przekonani, że jako pierwszy do głowy przychodzi Ci sprzęt od Dell, HP lub Lenovo. I nie ma w tym skojarzeniu niczego złego, gdyż to właśnie ci producenci w kategorii laptopów biznesowych wiodą prym na polskim rynku. Dziś chcielibyśmy jednak skupić się na marce, która trzyma się trochę na uboczu. Fujitsu, bo o niej mowa, to japońska marka, która w Polsce, pomimo tego, że oferuje pełen zakres rozwiązań biznesowych oraz enterprise, nie przebija się do mainstreamu.

Fujitsu LifeBook U9310(X) – kilka szczegółów technicznych

Dziś przyglądniemy się dwóm urządzeniom – Fujitsu LifeBook U9310 oraz jego bardziej elastycznemu bratu, Fujitsu LifeBook U9310X.

Mówi się, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Fujitsu dobrze o tym wie i projektując swoje urządzenia, kieruje się tym, by przykuwały one uwagę i wyglądały nieskazitelnie. W tym przypadku kryterium to zostało spełnione w 100% – Fujitsu LifeBook U9310 to niezwykle smukły i zgrabny laptop w intensywnym, eleganckim wiśniowym kolorze. 

Fujitsu LifeBook U93010X i U9310
Testowane laptopy zrobiły na nas pozytywne wrażenie

Obydwa przedstawiane tutaj modele to najwyższa seria urządzeń biznesowych w portfolio Fujitsu. Czego można się po nich spodziewać? W skrócie: U9310 oferuje wszystko, a U9310X jeszcze więcej. To nie żarty! Te niewielkie, 13″ urządzenia mają wszystko, co może zaoferować urządzenie biznesowe:

  • procesor obsługujący technologię vPro,
  • 16 GB RAM-u,
  • dysk SSD 1 TB,
  • przykręcana na 6 śrub bateria (z możliwością wymiany we własnym zakresie),
  • 2 x thunderbolt, USB typu A, HDMI, czytnik kart SD i procesorowych, modem LTE i złącze RJ-45 (które u konkurencji nie występuje nawet w modelach 14-calowych, ze względu na brak miejsca).

Trudno uwierzyć, że to wszystko mieści się w laptopie, którego waga nie przekracza 1 kg! Trzymając go w rękach, można odnieść wrażenie, że przenosi się samą obudowę, a nie solidne, gotowe do pracy urządzenie.

Leciutki Fujitsu LifeBook U9310
Ciut cięższy Fujitsu LifeBook U9310X

Wróćmy jeszcze do nazewnictwa – U9310 i U9310X. Niby to samo, a jednak zupełnie coś innego. Czym różnią się te dwa modele? U9310X wyposażony jest w zawiasy, pozwalające ustawić go w tzw. pozycji namiotu, czyli złożyć w 360°.

Pełne bezpieczeństwo

Szczegóły techniczne mamy za sobą. A czym tak naprawdę Fujitsu chce przekonać do siebie klienta biznesowego, poza niezawodnymi podzespołami? Oczywiście bezpieczeństwem!

Wszyscy znamy dobrze funkcję Windows Hello. Skanowanie twarzy, czytnik linii papilarnych – te funkcje mamy już nawet w telefonach komórkowych. Fujitsu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy wymagają większego bezpieczeństwa i lepszej autentykacji. Do prezentowanych tu urządzeń z serii Lifebook dodana została autorska funkcja PalmSecure, która rozwija funkcje czytnika linii papilarnych. Oprócz standardowego zeskanowania linii papilarnych naszych palców, mamy tu również skanowanie całej ręki i analizowanie układu żył.

Dlaczego PalmSecure jest lepszy niż zwykły czytnik linii papilarnych? Układ żył nie zmienia się przez całe życie i jest unikatowy (nawet w przypadku bliźniaków), a linie papilarne można stracić, np. na skutek poważnego poparzenia. Technologia PalmSecure jest ciągle rozwijana i docelowo może trafić nawet na lotniska, zamiast karty pokładowej, czy do sklepów zamiast karty bankowej. Dużą zaletą jest to, że tego rodzaju autentykacja nie wymaga fizycznego kontaktu z czytnikiem, co jest ogromnym plusem w dobie pandemii i wysokich standardów sanitarnych.

Co ciekawe, Fujitsu to producent niemal całkowicie samowystarczalny. Wszystkie podzespoły, oczywiście oprócz procesora i karty graficznej, pochodzą od jednego producenta. Jak to się przekłada na użytkownika końcowego? Przede wszystkim różnego rodzaju losowe sytuacje dostawców, np. zalania, awarie fabryk czy problemy rynkowe nie dotyczą Fujitsu. Pozwala to również ograniczyć koszty produkcji urządzeń oraz finalną cenę jednostki. Ceny modelu U9310 i U9310X wahają się od 6 000 do 7 000 zł netto. Dzięki temu mogą one konkurować markami z takimi jak Dell Latitude 7310, Lenovo ThinkPad, czy HP Elitebook.

Trzeba jednak zaznaczyć, że niska waga, którą charakteryzują się obydwa te modele, niesie ze sobą jeden mankament – wykorzystanie lekkiego budulca. Laptopy Lifebook U9310 są po prostu plastikowe. Biznesowe laptopy od Fujitsu są niemal idealne i zdecydowanie warto brać je pod uwagę przy wyborze urządzenia dla siebie.