HP-Zbook-G7

HP ZBook Studio G7 – pierwsza ultramobilna stacja robocza HP

Tworzysz treści multimedialne i szukasz mocnego i skutecznego, a przy tym ultralekkiego i przenośnego urządzenia? HP ZBook Studio G7 jest stworzone dla Ciebie! To pierwsza ultramobilna stacja robocza HP, która, jak sama nazwa wskazuje, skierowana jest raczej do osób pracujących typowo w studiach, czyli jak to określa HP – Creative Professional.

Co warto wiedzieć o ultrabooku ZBook Studio G7?

HP ZBook Studio G7 napędzany jest przez cały przekrój procesorów Intel. Zarówno Intel Core w wersji i5, i7 w 6 i 8 rdzeniowej wersji, jak i Intel Core i9. W drugiej połowie 2020 roku do stacji ma również trafić procesor Intel Xeon. 

Procesory są wspierane przez 32 GB pamięci RAM o prędkości 2666 Mhz. Producent nie udostępnił jednak możliwości używania pamięci z obsługą korekcji błędów, czyli z funkcją ECC. Również możliwości rozbudowy stacji są nieco ograniczone. Można wybierać pomiędzy dyskiem M2 o pojemności 256 GB do 4 TB a dyskiem 512 GB Self Encryption Drive. Druga, bardziej rozbudowana wersja, powinna być satysfakcjonująca dla wszystkich twórców, dlatego warto zdecydować się na nią już w momencie zakupu. 

Czym charakteryzuje się dysk Self Encryption Drive? SED to dyski samoszyfrujące, które w połączeniu z funkcją Bitlocker wbudowaną w Windows 10 Pro, umożliwiają pełne zabezpieczenie danych zapisywanych na dysku. Takie zabezpieczenie zmniejsza ryzyko utraty danych w momencie kradzieży lub wysyłki laptopa czy samego dysku do serwisu.

Do kogo skierowany jest HP ZBook Studio G7?

Model HP ZBook Studio G7 kierowany jest do osób określającym siebie jako Creative Professional, czyli do tych, którzy zawodowo zajmują się tworzeniem treści, zarówno tych internetowych, jak i multimedialnych. 

To, co najważniejsze, czyli karty graficzne

To właśnie karty graficzne sprawiają, że osoby zajmujące się tworzeniem treści multimedialnych i nie tylko, korzystając z ultrabooka HP mogą w pełni rozwinąć swój potencjał oraz pracować sprawnie i bez ograniczeń. 

W przypadku stacji HP ZBook Studio G7 mamy do wyboru bardzo szeroki zakres kart graficznych. Można zdecydować się na zintegrowane moduły graficzne firmy Intel, które dostępne są w każdym procesorze. Dobrym wyborem będzie też Nvidia w wersjach podstawowych (typ Quadro T1000 lub Quadro T2000) oraz bardziej zaawansowanych (Quadro RTX3000, 4000 i 5000). Wszystkie te moduły dostępne są wyłącznie w wersji Max–Q.

Czy to prawda, że karty Max–Q są znacznie słabsze niż odpowiedniki o pełnej wydajności? Cóż… jest w tym pewnie trochę prawdy, ale trzeba pamiętać, że im wyższa moc, tym więcej ciepła generuje jednostka. Tutaj karty Max–Q zostały użyte ze względu na możliwości chłodzące stacji. 

Układ chłodzenia – jak działa w HP ZBook Studio G7?

HP w ramach układu chłodzenia zastosowało ciekawe rozwiązania:

  • Unikatowy design łopatek w wentylatorze – nowość w stacjach mobilnych. Są one bardzo gęsto ułożone oraz mają odpowiedni profil. Te dwie cechy znacznie ułatwiają odprowadzenia ciepła. 
  • Vapor Chamber, który doskonale rozprasza ciepło zarówno z karty graficznej, jak i z procesora. 
  • Dysk M2 zamocowany w pokrywie miedzianej, która przenosi ciepło na obudowę,  dzięki czemu sam dysk nie ulega degradacji w przedziale czasu z powodu wyższych temperatur. Tego rodzaju rozwiązanie świetnie wpływa na wydajność oraz nie powoduje thermal throttling nawet przy wysokim obciążeniu zarówno procesora, jak i karty graficznej.

Istotny element w pracy kreatywnej, czyli głośniki

HP w tym przypadku ukłoniło się w stronę użytkowników. W stacji zastosowane zostały dwa subwoofery oraz dwa tweetery. Takie połączenie powoduje, że dźwięk jest krystalicznie czysty, a basy wyraźnie słyszalne. Nie ma efektu studni, a dźwięk idealnie rozchodzi się po dwóch stronach. Subwoofery zainstalowane są pod delikatnym kątem, a tweetery umieszczone zostały w dwóch miejscach w głównej części obudowy. Całość jest wyprodukowana przez firmę Bang & Olufsen, z którą HP już w kilku modelach podjęło współpracę i zawsze przekładało się to na doskonałą jakość dźwięku. 

Pełne bezpieczeństwo

HP zadbało o bezpieczeństwo użytkowania sprzętu, stosując trzy rozwiązania:

  • Czytnik linii papilarnych umieszczony w prawym dolnym rogu zaraz pod klawiaturą.
  • Trusted Platform Module – układ, którego zadaniem jest przechowywanie kluczy szyfrujących, zarówno dla dysków SED montowanych fabrycznie, jak i dla tych nieposiadających modułu samoszyfrującego, ale nadal pozwalających na zaszyfrowanie danych przy użyciu np. bitlocker w Windows 10.
  • Zintegrowanie współpracy z Windows Hello – ZBook Studio G7 daje możliwość skonfigurowania z kamerą na podczerwień. Kamera na podczerwień, skanując twarz użytkownika, zapamiętuje jej układ i kształt czaszki. Bazując na tej podstawie, porównując dane biometryczne, pozwala zalogować się użytkownikowi do systemu. Dodatkowo HP ZBook G7 może zostać fabrycznie skonfigurowany z ekranem HP Sure View. Ekran ten umożliwia zainstalowanie matrycy z wbudowanym filtrem prywatyzującym o jasności 1000 nitów.

Czym to wszystko jest zasilane? Czyli bateria w HP ZBook Studio G7

Producent zastosował sześciokomorową baterię o pojemności 83 Wh, która pozwala nawet na 18 godzin nieprzerwanej pracy. Trzeba zwrócić uwagę na to, że czas pracy na baterii podawany jest w trakcie testów w warunkach laboratoryjnych. Realnie można przyjąć, że taka bateria zapewni 14 godzin ciągłej pracy przy delikatnym obciążeniu (przy dużym obciążeniu oczywiście ten czas pracy na baterii zdecydowanie się skraca). Co ważne dla osób, które często podróżują – laptop może zostać zabrany na pokład każdego samolotu, ponieważ bateria nie przekracza 100 Wh pojemności. 

Design i trwałość

HP ZBook Studio G7 to ultrabook – oznacza to, że jest urządzeniem bardzo lekkim i mobilnym, a przy tym zachowującym cechy pełnoprawnego sprzętu do pracy. Oprócz tego ultrabook HP, dzięki cienkim ramkom, wygląda bardzo nowocześnie i estetycznie. Niech Cię nie zmyli jednak rozmiar urządzenia. Zaprezentowany tutaj ekran 15.6” dostępny jest w kilku wariantach konfiguracyjnych – od zwykłych matryc typu FullHD, po OLED’owe ekrany 4K z certyfikatem HDR 500. 

Jeśli chodzi o trwałość urządzenia, bardzo istotnym szczegółem jest wykorzystanie metalowych zawiasów. Takie rozwiązanie jest unikatowe – nawet droższe, konkurencyjne produkty, pomimo metalowej obudowy, wyposażone są w mniej trwałe, plastikowe zawiasy otwierające pokrywę. Tutaj cały mechanizm działa bardzo sprawnie, a dodatkowo nie ma najmniejszego problemu z otworzeniem ekranu jednym palcem. Obudowa nie podnosi się, a całość stabilnie leży na podłożu.

O czym jeszcze warto wspomnieć?

Stacja wyposażona jest w podświetlaną, odporną na zalania klawiaturę i wielodotykowy touchpad (efekt dotyku przypomina odczucia znane z high-endowych rozwiązań). 

W związku z tym, że mamy tu do czynienia z urządzeniem typu ultrabook, klawiatura jest odpowiednio mniejsza i pozbawiona klawiatury numerycznej, zamiast której pojawiły się cztery klawisze funkcyjne. Klawiatura w stacji ZBook Studio G7 jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób tworzących treści. Pomimo niskoprofilowych klawiszy, skok jest duży, a efekt pisania odczuwalny, dzięki czemu pisze się lekko i przyjemnie. 

Osoby kreatywne bardzo często do komputera podpinają różnego rodzaju akcesoria.  Producent zadbał o to, by praca była dla nich komfortowa, stosując zarówno porty USB typu C, jak i porty USB typu A, które pozwalają na podpięcie „dongla” myszki (nie zawsze jest on dostępny z portem USB typu C). W stacji znajduje się również port mini i DisplayPort pozwalający podłączyć zewnętrzny monitor bez używania przejściówek. Dodatkowo ultrabook wyposażony jest w gniazdo słuchawkowe typu Combo oraz port ładowania USB typu C. Słowem jest tu wszystko, czego potrzeba w branży kreatywnej!

Stacja HP ZBook Studio G7 jest jedną z ciekawszych premier 2020, zarówno w dziale ultrabooków, jak i stacji mobilnych. Dzięki ekranowi OLED i wsparciu bogatego spektrum podzespołów będzie on idealnym rozwiązaniem nie tylko dla osób kreatywnych, czyli Creative Professional, ale także dla biznesmenów, którzy oczekują trwałości oraz mobilności, jak i długiego czasu pracy na baterii.