latitude 9000

Latitude 9000 – skąd się wzięła ta seria?

Podział serii produktowej w ramach portfolio Dell’a zawsze był klarowny

  • 3000 to urządzenia podstawowe
  • 5000 to urządzenia ze średniej półki
  • 7000 i 9000 to sprzęty high-end

Znany i popularny model Latitude do tej pory kończył się na serii 7000 – były to urządzenia najcieńsze, najlżejsze i wykonane z największą dbałością o szczegóły. Jednak dla części klientów seria 7000 z czasem stała się zbyt powszechna i za mało premium. Tak powstał koncept stworzenia modeli serii 9000 dla rodziny Latitude.

Celem wprowadzenia serii 9000 było stworzenie urządzenia jeszcze cieńszego, jeszcze lżejszego i bardziej funkcjonalnego. Czy to się udało? Prawo nagłówków Betteridge’a wskazywałoby, że na tak postawione pytanie odpowiedzieć należałoby „nie”. My jesteśmy jednak całkiem innego zdania.

9000 vs. 7000

Czym charakteryzuje się seria 9000 i czym różni się od serii 7000, poza oczywiście odświeżoną generacją procesorów? Lista zasadnicza jest długa.

Nieskończona krawędź i małe jest piękne

Latitude z serii 9000 zdecydowanie odznaczają się gabarytami względem swoich poprzedników, a to za sprawą zastosowanych ekranów Infinity Edge. Infinity Edge to tak właściwie określenie dla efektu stosowania matryc z bardzo cienkimi ramkami, przez co zyskujemy większą powierzchnię użytkową ekranu bez konieczności powiększania obudowy. Czyli zwiększamy komfort użytkowania nie rezygnując z mobilności. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zainstalować większy ekran w mniejszej obudowie, na przykład 14″ matrycę zmieścić w 13″ obudowie, jak ma to miejsce w przypadku Latitude 9410.

To jest ameli… aluminium. I jest lekkie!

Przy tworzeniu serii Latitude 9000 zastosowano nową technologię wytwarzania obudów. W tym przypadku mamy jeden blok aluminium, z którego poszczególne elementy obudowy zostały powycinane, a następnie całość została spasowana. Takie rozwiązanie zapewnia idealne spasowanie wszystkich elementów ze sobą bez nadmiernych różnic przy krawędziach. Pomimo zastosowania stopu metali waga startowa obu tych urządzeń nie przekracza jednak 1,5 kg.

Seria 9000? Cool

Wszyscy, który mają do czynienia z komputerami przez więcej niż 8 godzin dziennie, mowa tutaj na przykład o serwisantach czy administratorach IT, na pewno zastanawiają się jak wygląda kwestia chłodzenia w tak małych urządzeniach. W tym przypadku Dell również stanął na wysokości zadania. Pomimo faktu, że mamy tutaj naprawdę mało obudowy i cyrkulacja jest w pewnym zakresie ograniczona, nowe rozwiązania sprawiają, że kultura pracy tych laptopów jest na jeszcze wyższym poziomie względem poprzednich serii. Ważną zmianą np. w modelu 9510 jest zastosowanie podwójnych odpływów ciepła. Ponadto zastosowano kosmiczną technologię mianowicie aerogel Gore, stosowany np. w sondach kosmicznych NASA, który już kiedyś się pojawił w Latitiude, np. w 7400 2w1.

I garść (ważnych) drobnostek

Małą ewolucję przeszły porty – od teraz w serii 9000 w standardzie dostępne są 2 porty thunderbolt oraz złącze HDMI w wersji 2.0. Wersja 2.0 HDMI pozwala na obsłużenie rozdzielczości 4K przy 10Hz bezpośrednio z portu HDMI. Z ciekawostek model 9510 został wyposażony w głośniki wersji Premium. Latitude 9410 w zasadzie posiada te same porty co 9510 z jednym wyjątkiem, mamy dodatkowe USB typu A. Z drobnych użytecznych szczegółów w modelu 9510 mamy fizyczną zasłonę na wbudowaną kamerę. Jeśli chodzi o niuanse dotyczące obudowy to tak naprawdę tyle. Dell ceni sobie standardowe rozwiązania w związku z czym każdy fan serii Latitude 7000 znajdzie tutaj coś dla siebie.

Jedna seria, wiele możliwości

Latitude serii 9000 dostępne są w wielu konfiguracjach systemowych, nie tylko pod kątem podzespołów, ale również pod kątem samej obudowy. Zarówno 15″ jak i 14″ dostępne są w wersji obudowy 2w1, dodatkowo Latitude 9510 opcjonalnie może zostać wyposażony w modem WWAN obsługujący sieci 5G.

Mniejszy power, większa produktywność

Dodatkową cechą wpływającą na produktywność jest zdecydowanie zastosowanie ekranów Super Low Power. Ekrany Super Low Power w porównaniu do zwykłych matryc wykorzystywanych w notebookach pobiera do 50% mniej mocy, co przekłada się na znacznie dłuższy czas pracy na baterii. Te modele zaprojektowane zostały, aby w pełni wykorzystać cykl 8 godzinnej, ciężkiej biurowej pracy. Drugą sprawą, która zdecydowanie wpłynie na czas pracy na baterii jest sama bateria. W przypadku modeli 9510 i 9410 jest ona gigantyczna i zajmuje praktycznie połowę miejsca w laptopie. I w zasadzie pod kątem różnic typowo hardware’owych możemy tutaj postawić kropkę.

Optymalizuje i zarządza

Pod kątem programowym seria 9000 wyraźnie odróżnia się od mniejszych braci – Latitude serii 9000 fabrycznie wyposażone są w oprogramowanie Dell Optimizer. Dell Optimizer to ewolucja znanego ze stacji roboczych Dell oprogramowania Dell Precision Optimizer, którego głównym zadaniem było dostrojenie komputera do pracy bądź wymagań środowiska roboczego. W Latitude serii 9000 Dell Optimizer idzie krok dalej, łącząc funkcje dostrojenia komputera z funkcją zarządzania energią. I tak sztuczna inteligencja stale monitoruje: cykl pracy urządzenia, w jakich godzinach użytkownik jest najbardziej aktywny, jakiego środowiska roboczego używa i na tej podstawie dostosowuje cykl dnia urządzenia. Pozwala to sprawnie zarządzać czasem pracy urządzenia na baterii oraz efektywniej wykonywać pracę dnia.