Sprzęt do AutoCAD – praktyczny poradnik
Jaki sprzęt sprawdzi się w codziennej pracy z AutoCAD? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze notebooka lub komputera do AutoCAD’a.
Laptop i komputer do obsługi AutoCAD’a
Choć AutoCAD nie jest szczególnie wymagającym oprogramowaniem, warto wiedzieć, w jaki sprzęt należy się wyposażyć, aby zapewnić sobie wydajną, sprawnie funkcjonującą i niezawodną stację roboczą do obsługi tego oprogramowania. Wymaga ono bowiem odpowiednio mocnej karty graficznej, wysoko taktującego CPU czy odpowiednich zasobów pamięci RAM.
Jaki sprzęt poradzi sobie z wydajną obsługą AutoCAD’a?
AutoCAD to oprogramowanie które, choć nie jest wyjątkowo zasobożerne, wymaga od PC’ta lub od laptopa mobilnego odpowiednich parametrów technicznych, które umożliwiają sprawną obsługę tego dość rozbudowanego oprogramowania, a także efektywne tworzenie projektów bez zbędnych „ścinek” czy przestojów. Do wydajnej obsługi oprogramowania Autodesk AutoCAD powinniśmy zaopatrzyć się w mobilną lub stacjonarną stację roboczą wyposażoną w minimum: procesor i5, 16 GB pamięci RAM, 256 GB przestrzeni dyskowej SSD oraz kartę graficzną najnowszej generacji.
Im wyższe taktowanie pojedynczego wątku CPU, tym lepiej
AutoCAD jest oprogramowaniem stricte jednowątkowym. Oznacza to, że soft ten, niezależnie czy projektujemy w 2D, czy w 3D, nie wykorzysta w pełni potencjału wielu rdzeni procesora. W wydajnej obsłudze AutoCAD’a liczy się przede wszystkim wysokie taktowanie pojedynczego wątku. Do obsługi oprogramowania CAD świetnie sprawdzą się procesory i5 oraz i7 ósmej i dziewiątej generacji – np. i7-8700 czy i7-9880H. Takie CPU znajdziemy m.in. w wydajnych stacjach roboczych Dell Precision T3630, Precision M3541 oraz Precision M7540.
Zazwyczaj 16 GB RAMu wystarczy
RAM to dość ważny element stacji roboczej, który w obsłudze oprogramowania CAD i CAM odgrywa istotną rolę. Niemniej, projekty w sofcie Autodesk’u z reguły nie są zbyt obszerne, a co za tym idzie, nie wymagają zbyt dużej ilości pamięci RAM. Do wydajnej pracy w programie AutoCAD w zupełności wystarczy 16 GB pamięci RAM w standardzie od DDR4 wzwyż. Kości SDRAM i SODIMM DDR4 o łącznej wartości 16 GB zaimplementowano m.in. w mobilnej stacji roboczej Dell Precision M3541.
Szybki dysk SSD i dysk magnetyczny do przechowywania danych
Optymalna konfiguracja laptopa lub PC’ta do pracy z oprogramowaniem AutoCAD powinna składać się z szybkiego dysku SSD, którego funkcją będzie idealnym miejscem na zmagazynowanie systemu Windows, oprogramowania Autodesk i bieżących projektów. Dysk SSD powinien być dodatkowo wsparty pojemnym dyskiem magnetycznym do przechowywania pracy oraz wszelkich danych.
Jaka karta graficzna? Certyfikowana przez Autodesk
Mimo że AutoCAD nie jest wybitnie wymagającym oprogramowaniem, to dedykowana karta graficzna jest podstawą konfiguracji sprzętu do obsługi tego softu. Nawet projektowanie w 2D w AutoCAD’zie wymaga dedykowanego GPU. Z tego względu warto wyposażyć się w sprzęt z certyfikowaną przez Autodesk kartą graficzną – np. w GPU Quadro zapewnia natywny antyaliasing wygładzający linie. Dzięki temu generowany obraz jest czytelniejszy, a sama karta graficzna gwarantuje pewność i niezawodność działania niezależnie od skomplikowania tworzonych projektów. W takie GPU wyposażony jest m.in. laptop Dell Precision M7540.
Słowem podsumowania
AutoCAD to specyficzne oprogramowanie, które do wydajnej pracy wymaga wysoko taktującego CPU, ok. 16 GB pamięci RAM, dedykowanej karty graficznej najnowszej generacji oraz szybkiego dysku SSD wspieranego przez dysk magnetyczny na dane. Taka optymalna konfiguracja stacji roboczej zapewni bezproblemową, wydajną i sprawną pracę podczas projektowania 2D i 3D w oprogramowaniu CAD od Autodesk’u.