Stacja robocza, laptop, PC – co wybrać?

Taka sama obudowa, całkiem inne zastosowanie – czym różni się stacja robocza od laptopa lub PC i jak dopasować sprzęt odpowiedni dla siebie.

Stacja robocza, laptop, PC – które dla kogo?

Wybierając sprzęt do biura czy do pracy, w pierwszej kolejności musimy zadecydować, jakiego urządzenia szukamy. Komputery, notebooki i stacje robocze znacznie różnią się od siebie nie tylko parametrami i możliwościami, ale przede wszystkim ceną. Jak wybrać sprzęt idealnie dopasowany do swoich potrzeb?

Laptop vs. komputer. Które lepsze?

Laptopy oraz komputery stacjonarne to obecnie najpopularniejsze rozwiązania, które pasują do wielu miejsc. Świetnie nadają się do zastosowania domowego, biur czy instytucji. Możliwości są ogromne – do wyboru mamy komputery i notebooki o przeróżnej mocy, zastosowaniu, parametrach i oczywiście cenie.

Komputery stacjonarne oznaczają brak mobilności, a co za tym idzie, muszą być wykorzystywane w określonych warunkach – potrzebne jest im biurko oraz monitor. Propozycja ta jest polecana osobom, które spędzają czas pracując, ucząc się czy surfując po internecie, siedząc w jednym miejscu. Zakup tradycyjnego komputera zamiast laptopa nie oznacza, że jest to gorszy wybór – niesie za sobą duże możliwości rozbudowy o nowsze, wydajniejsze podzespoły. Jest to często kluczowy argument dla profesjonalistów, którym zależy na wydajnych podzespołach np. w dwuprocesorowej stacji roboczej.

Laptop jest sprzętem coraz częściej wybieranym jako podstawowe urządzenie do biura, a także dla osób, które często się przemieszczają lub pracują w podróży. Niewątpliwą przewagą notebooka nad komputerem stacjonarnym jest jego rozmiar oraz mobilność. Jeśli  nie posiadamy odpowiedniego miejsca do pracy lub po prostu lubimy korzystać z komputera z różnych miejsc, np. z kawiarni czy biblioteki, możemy wybrać poręcznego laptopa biznesowego o niewielkiej wadze. Dla prezesów, kierowników i innych osób, które często odbywają spotkania z klientami, ciekawym rozwiązaniem są lekkie i bardzo długo działające na baterii ultrabooki jak np. Latitude 7000. Niezależnie od przeznaczenia, zawsze należy pamiętać, że zaawansowane aplikacje do pracy czy programy naukowe wiążą się z większymi wymaganiami sprzętowymi.

Polecanym rozwiązaniem dla biznesu jest również komputer All in One. Jest to komputer zintegrowany z monitorem, dzięki czemu zajmuje znacznie mniej miejsca niż zwykły PC – jednak odbywa się to kosztem braku możliwości rozbudowy. Dobrym przykładem takiego urządzenia jest 27-calowy Dell OptiPlex 7770, który w zintegrowanej z monitorem obudowie mieści wysokowydajne podzespoły.

Stacje robocze – sprzęt dla profesjonalistów

Stacje robocze to sprzęt skierowany do najbardziej wymagających profesjonalistów, dla których moc obliczeniowa, efektywność oraz trwałość mają niebagatelne znaczenie. Są to najbardziej wydajne oraz zbudowane z najlepszych komponentów urządzenia, często wybierane przez naukowców, którzy w swojej pracy potrzebują ogromnej mocy obliczeniowej. Stacje robocze cieszą się też dużą popularnością wśród osób zajmujących się obróbką wideo, grafiką komputerową czy architektów, którzy używają sprzętu do obsługi zaawansowanych, nierzadko bardzo zasobożernych aplikacji.

Ponieważ stacje robocze są urządzeniami z najwyższej półki, w parze z jakością i wydajnością istnieje możliwość wykupienia dodatkowych usług serwisowych firmy Dell, które zapewniają szybsze przywrócenie sprzętu do działania w przypadku awarii. Ponadto urządzenia te mają certyfikację ISV, która oznacza, że sprzęt jest zoptymalizowany pod kątem oprogramowania tworzonego przez zrzeszone firmy. Nie bez powodu urządzenia z linii Dell Precision są jednym z najczęstszych wyborów wśród specjalistów na świecie.

Model szyty na miarę

Niezależnie od tego czy jesteś profesjonalistą czy pracownikiem biurowym, ogromna liczba modeli o przeróżnych parametrach i możliwościach rozbudowy sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Coraz lepsze parametry podzespołów, innowacyjne technologie i możliwości rozbudowy komputerów sprawiają, że jesteśmy w stanie dobrać idealny sprzęt do każdego zestawu wymagań. Kluczowe w przypadku biznesowego wykorzystania jest również bezpieczeństwo, które w najczęściej wybieranych modelach zagwarantowane jest m.in. przez TPM, czytnik linii papilarnych i kamerę na podczerwień (oba rozwiązania zintegrowane z Windows Hello) czy sygnalizację otwarcia klapy. Najważniejszym etapem przy wyborze notebooka, peceta lub stacji roboczej jest określenie jego przeznaczenia i sprecyzowanie wymagań. Skorzystaj z porad naszych specjalistów i wybierz Dell’a idealnego dla siebie!