Laptop, PC czy ultrabook – co wybrać i dla kogo

Laptop, PC czy Ultrabook – co wybrać i dla kogo?

Wybierając sprzęt do pracy, musimy się zmierzyć z szeregiem pytań dotyczących rodzaju komputera, jego parametrów, zakresu cenowego czy wymiarów. Szybki rozwój technologii dostarczył mnóstwo modeli urządzeń, które różnią się od siebie przeznaczeniem. Jaki sprzęt warto wybrać, aby był idealnie dopasowany do naszych potrzeb?

Ultrabook – potęga minimalizmu

W codziennej pracy niewielki ciężar urządzenia jest na wagę złota, jednak mało który laptop o małych wymiarach poradzi sobie z bardziej wymagającymi aplikacjami. Potrzebują one nie tylko wydajnych podzespołów, ale przede wszystkim dobrego chłodzenia oraz odprowadzania ciepła, które znacznie ciężej osiągnąć w przypadku laptopów małych rozmiarów. I tym razem potrzeba okazała się matką wynalazków – w 2011 roku Intel zdefiniował pojęcie Ultrabooka, czyli lekkiego i cienkiego notebooka. Ścisłe reguły określające czy sprzęt może cieszyć się tytułem ultrabooka dotyczą między innymi grubości, której wartości zmieniają się w zależności od rozmiaru matrycy lub posiadania dotykowego ekranu, czasu działania na baterii czy prędkości wybudzania z hibernacji. Przykładowym, cieszącym się dużą popularnością modelem jest Dell XPS 13. Procesor IntelCore i7-10710U, 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 512GB pozwolą na ultraszybki dostęp do plików, dotykowy ekran zapewni komfort pracy, natomiast niewielka waga 1,29 kg zagwarantuje wygodę w przenoszeniu urządzenia.

Laptop

Laptop jest to urządzenie, które nie musi spełniać tak ścisłych warunków dotyczących wagi oraz rozmiaru – jego zadaniem jest po prostu zapewnienie mobilności. Oprócz budowy i wyglądu, łatwo zauważyć różnicę również w cenie, która zazwyczaj jest niższa niż ultrabooka przy identycznych podzespołach. Obecnie na rynku wybór laptopów jest ogromny – przeróżne rozmiary, waga, rodzaj i wielkość matrycy, a także różnorodność podzespołów pomagają spełnić wymagania każdego – zarówno osoby poszukującej budżetowego rozwiązania do podstawowych operacji, jak i profesjonalistów chcącego zakupić bardzo wydajny i trwały sprzęt.

PC

Do niedawna tradycyjny pecet był najbardziej popularnym rozwiązaniem wśród komputerów przeznaczonych do użytku firmowego. Obecnie coraz częściej stosowane są laptopy, głównie ze względu na mobilność. Przewagą PC jest jednak cena – w podobnej konfiguracji będzie dużo tańszy niż laptop, nawet pomimo konieczności dokupienia monitora. Jego główną zaletą, poza ceną, jest łatwa możliwość rozbudowy o bardziej wydajne komponenty.

Jak wybrać komputer?

Podstawowym kryterium pozwalającym na określenie czy potrzebujemy peceta, czy laptopa, jest oczywiście przenośność. Z kolei wybierając pomiędzy laptopem a ultrabookiem – waga. Jak często będziemy przemieszczać się z naszym urządzeniem i jak bardzo zależy nam na tym, aby nie było zbyt ciężkie? Czy w ogóle potrzebujemy mobilności? Porównując parametry wymienionych urządzeń, każde z nich wypada korzystnie – nawet w lekkim ultrabooku znajdują się wydajne podzespoły.

Pod względem wymagań sprzętowych, najrozsądniejszym wyborem w przypadku zmieniających się potrzeb w naszej firmie będzie dobry komputer z możliwością rozbudowy. Laptop będzie dobrym wyborem jeśli zależy nam na podstawowej mobilności i małych rozmiarach, natomiast ultrabooki zazwyczaj poleca się profesjonalistom i tym, którzy w swojej codziennej pracy cenią szybkość, niezawodność i mobilność.