Sprzęt do obróbki i montażu filmów 4K – praktyczny poradnik
Jak skrócić czas renderingu i przetwarzania filmów, zapewniając sobie wysoki komfort pracy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do filmów 4K.
Komputer do obróbki i montażu filmów w 4K
Obróbka oraz montaż filmów w 4K to nie lada wyzwanie dla komputera. Wydajne montowanie, obrabianie i renderowanie filmów wymaga odpowiednio mocnych podzespołów, które zagwarantują szybką finalizację projektów wideo w najwyższych rozdzielczościach bez długiego i mozolnego przetwarzania każdej operacji. Sprawdź, jaką stację roboczą wybrać, aby maksymalnie ułatwić sobie codzienną pracę.
Jaki sprzęt sprawdzi się do obróbki i montażu filmów w 4K?
Komputer stacjonarny lub mobilny, który poradzi sobie z efektywnym tworzeniem, renderowaniem i obróbką filmów wideo w rozdzielczości 4K powinien być wyposażony w nowoczesne i wydajne podzespoły. Podstawą takiej konfiguracji jest m.in. mocny procesor i7 lub i9 dziewiątej generacji – np. i7-9700K, odpowiednio mocna karta graficzna oraz monitor o zapewniający dobre odwzorowanie palety kolorów. Nie należy zapomnieć także o wydajnym i pojemnym dysku SSD.
Zastanów się, w jakich programach będziesz pracował
Na rynku istnieje wiele programów do montażu, obróbki i renderowania filmów, co w pewien sposób komplikuje dobór odpowiedniej karty graficznej. Co więcej, poszczególne wersje tych samych programów do tworzenia filmów zmieniają nieco sposób wykorzystania zasobów sprzętowych.
Przykładowo: program Vegas 14 firmy Magix (ex Sony) obsługuje wsparcie kart graficznych firmy NVIDIA, jednak wyłącznie do serii GTX 1000. Kolejne modele – np. karta RTX 2000 – nie będą już obsługiwane bez aktualizacji do wersji przynajmniej 15. Z kolei Adobe CC Premiere Pro korzysta z technologii firmy NVIDIA pod innym kątem – wykorzystuje rdzenie CUDA, co powoduje, że im więcej tych rdzeni w GPU, tym lepiej. Przykładem wydajnej stacji roboczej wyposażonej w aż 2304 rdzenie CUDA jest model DELL Precision M7740.
Niemniej, realna obróbka filmów wymaga poruszania się pośród zróżnicowanych pod względem architektury i wykorzystywania zasobów sprzętowych programów. Zwykle profesjonaliści w swojej codziennej pracy wykorzystują m.in. takie programy jak: Photoshop, Illustrator, After Effect czy Premiere Pro, co nieco utrudnia precyzyjne dopasowanie konfiguracji stacji roboczej.
Rola karty graficznej w tworzeniu filmów 4K sprowadza się głównie do zapewniania ich podglądu i eksportu podczas edycji. Niemniej, GPU bierze także czynny udział w dynamicznym renderowaniu wideo – podobnie jak CPU.
Przyda Ci się mocny procesor
Pogląd wideo bazuje zwykle na jednym rdzeniu GPU oraz na dostępnych rdzeniach CPU, wobec czego mocna jednostka CPU w konfiguracji sprzętu ma kluczowe znaczenie w kontekście renderingu i obróbki wideo. Choć samo renderowanie warto ustawić na GPU, to liczba rdzeni procesora jest istotna zwłaszcza w kontekście szybszego przetwarzania materiałów wideo, co jest ważne w trakcie samego montażu i obróbki wideo w 4K, a także odtwarzania efektów nie akcelerowanych przez GPU. Do codziennej pracy przy montażu wideo 4K idealnie sprawdzą się stacje robocze wyposażone w dziewiątą generację CPU i7 czy i9. Przykładowo model Alienware R9 dysponuje potężną jednostką obliczeniową i7-9700 z 8 rdzeniami taktującymi w częstotliwościach 3,60-4,90 GHz.
Im więcej pamięci RAM, tym lepiej
Wydajny montaż wideo wymaga odpowiednio dużych zasobów pamięci RAM. Montując i edytując filmy w jakości 4K, warto postawić na minimum 32 GB pamięci RAM w standardzie DDR4, która znacząco skróci czas przetwarzania i renderowania wideo. Obsługę 32 GB pamięci RAM zapewniają m.in. modele: Precision 3630, Precision 5820, Precision M7740 oraz Alienware’y R9.
Dobre odwzorowanie kolorów w monitorze
Do sprawnego tworzenia materiałów wideo w jakości 4K niezbędne jest wyposażenie się w stację roboczą z monitorem, który pokryje 100% barw w palecie AdobeRGB lub (co byłoby rozwiązaniem lepszym) DCI-P3. Takie pokrycie zapewnią m.in. matryce UHD w laptopach oraz matryce UP w komputerach stacjonarnych.
Podsumowanie
Wideo można tworzyć i renderować w zasadzie na każdym sprzęcie i niemożliwe jest wskazanie optymalnej konfiguracji sprzętowej komputera wykorzystywanego do tego typu zadań. Niemniej, chcąc możliwie maksymalnie skrócić czas renderingu i przetwarzania filmów oraz zapewnić sobie komfort pracy, warto postawić na jak najlepszą i najwydajniejszą konfigurację stacji roboczej w budżecie, jakim dysponujemy.