Komputer ALL-IN-ONE – zalety i wady

Cenisz minimalizm? Komputer typu AiO może być dla Ciebie… o ile zaakceptujesz też wady tego rozwiązania.

Komputer all-in-one – kiedy się sprawdzi (zalety i wady)

Do niedawna komputer stacjonarny kojarzył się z ciężkim, blaszanym pudłem, stertą kabli i ograniczonym miejscem na nogi pod biurkiem. Całe szczęście czasy obszernych stacji roboczych odchodzą w niepamięć, a na rynku pojawia się coraz więcej modeli komputerów all-in-one. Czym charakteryzują się te urządzenia i kiedy warto się na nie zdecydować?

Estetyczny wygląd, potężna moc

Decydując się na nowy sprzęt, często stajemy przed dylematem: wybrać lekkiego, poręcznego laptopa czy mniej wygodny, ale wydajniejszy komputer? Choć stosunek jakości do ceny i możliwości doboru przeróżnych kombinacji podzespołów wydają się kluczowym argumentem, duże rozmiary stacji roboczych często dyskwalifikują tradycyjne pecety. Remedium na tę uciążliwą cechę okazało się opracowanie komputerów All-in-one, które posiadają procesor, kartę graficzną i dysk twardy umieszczone w obudowie monitora, co pozwala zaoszczędzić miejsce.

Wady i zalety

Niewątpliwie największą zaletą komputerów All-in-one jest niewielka ilość miejsca, jakie zajmują. Minimalizm i oryginalny design tych urządzeń z pewnością zadowolą każdego, kto lubi nowoczesny wygląd i estetyczne miejsce pracy. W porównaniu do laptopów mają również większe wyświetlacze.

Jak wiele innowacyjnych rozwiązań, urządzenia AIO mają swoje mankamenty. Z racji zamkniętej konstrukcji, bardzo ciężko wymienić w nich podzespoły. Dodatkowo taki komputer nie sprawdzi się podczas podróży ze względu na swój rozmiar czy ewentualny brak dotykowego ekranu (nie wszystkie modele go posiadają), który wymusza na użytkownikach podłączenia zewnętrznej klawiatury i myszki.

Komputer AIO – dla kogo?

Rosnąca popularność komputerów All-in-one przełożyła się na szeroki wybór modeli o różnym przeznaczeniu. Do biura, do użytku domowego, dla grafików – w zależności od potrzeb, każdy znajdzie sprzęt dla siebie. Prezentowane urządzenia znalazły najszersze zastosowanie jako komputery do pracy biurowej – są energooszczędne, zachwycają estetycznym wyglądem, a dzięki uchwytowi ściennemu mogą zastąpić telewizor podczas prezentacji.

Kompaktowe komputery All-in-one są również świetną propozycją dla grafików oraz architektów. Niektóre z nich, takie jak Dell Optiplex 7470 AiO, mają dotykowy ekran, z którego można korzystać zarówno za pomocą palców, jak i specjalnego rysika (choć w tym przypadku zadziała jak zwykły pasywny wskaźnik). 23,8-calowa matryca IPS, LED, anti-glare o rozdzielczości Full HD zapewni świetną jakość obrazu, duży kontrast i odpowiednie kąty widzenia.

Przykładowa konfiguracja Dell Optiplex 7470 AiO

Komputery All-in-one są świetną propozycją dla każdego, kto szuka kompromisu pomiędzy wysoką jakością pracy i kompaktowością. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny i estetyczny wygląd sprawiają, że obecnie jest to jedna z najlepszych propozycji m.in. do biura lub kiosków multimedialnych – zwłaszcza, gdy zależy nam na oszczędności miejsca.