Jak wybrać komputer do urzędu lub instytucji?

Czy komputer dla urzędu lub instytucji różni się od sprzętu dla biznesu? Które modele i jakie parametry wziąć pod uwagę na etapie wyboru – tego dowiesz się z lektury tekstu.

Jak wybrać komputer do urzędu / instytucji

Przy wyborze komputera odpowiedniego do miejsca pracy konieczna jest dokładna znajomość potrzeb i wymagań przyszłych użytkowników. Galopujący rozwój rynku elektroniki zaowocował wysypem tysięcy modeli o przeróżnym przeznaczeniu – nie dziwi więc, że dla przeciętnego użytkownika komputera wybór nowego sprzętu może być co najmniej przytłaczający. Całe szczęście praca w urzędzie zazwyczaj wiąże się ze standardowym oprogramowaniem, które nie wymaga ogromnej mocy obliczeniowej. Na co więc warto zwrócić uwagę, wybierając sprzęt do pracy biurowej?

Komputer do urzędu – parametry

Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, ale z pewnością szeroki wybór komputerów i notebooków budzi wiele wątpliwości. Planując zakup komputera do pracy w urzędzie musimy zadecydować, które parametry będą niezbędne do efektywnej pracy. Zakup sprzętu ze zbyt słabą konfiguracją może skutecznie spowolnić pracowników, a zbyt mocny sprzęt może spowodować poniesienie niepotrzebnych kosztów na urządzenie, którego potencjału nigdy nie wykorzystamy.

Komputer przeznaczony dla urzędu powinien być w stanie obsłużyć podstawowe oprogramowanie biurowe, komunikatory używane przez pracowników oraz urządzenia zewnętrzne niezbędne do pracy. Dodatkowo powinien oferować bezpieczeństwo, zarówno fizyczne, jak i cyfrowe. Dużą zaletą takiego sprzętu będzie również możliwość zdalnego zarządzania – tak, aby ułatwić administratorom jego obsługę. W większości przypadków używany sprzęt nie musi być mobilny, w związku z czym możemy zdecydować się na budżetowy komputer stacjonarny z dołączonym dużym monitorem, co często w znacznym stopniu ułatwia pracę z rozbudowanym oprogramowaniem biurowym. Laptopy natomiast mogą być zakupione dla pracowników, którzy pracują nie tylko w biurze, ale również w terenie. W przypadku notebooka ważna będzie również jego trwałość, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję przez bardzo długi czas, a także bezpieczeństwo – aby w przypadku zgubienia lub kradzieży sprzętu, firmowe dane były bezpieczne.

Jaki Dell do biura?

Chętnie wybieranymi urządzeniami do biura, urzędu lub instytucji są modele z serii Optiplex wyposażone w TPM, czujnik otwarcia obudowy oraz opcjonalnie vPro i, które znacząco podniosą bezpieczeństwo. W przypadku sprzętu wybieranego do biura, warto również zdecydować się na 5-letnią gwarancję.

Kolejną propozycją są komputery z serii Latitude – również z opcją 5-letniej gwarancji. Urządzenia te posiadają TPM, opcjonalne vPro, a dodatkowo mają czytnik linii papilarnych, smartcard, oraz złącze USB-C, które może być użyte do podłączania stacji dokującej.

Przy nieco mniejszym budżecie, urządzeniem wartym uwagi jest Dell Vostro 3470 SFF. Jest to komputer stacjonarny z procesorem Intel i3-9100, 4 GB pamięci RAM, dyskiem SSD 128GB oraz kartą graficzną Intel UHD 630. Są to parametry wystarczające do obsługi większości oprogramowania biurowego, które w razie potrzeby możemy w przyszłości rozbudować. Podłączenie do prezentowanego komputera dużego monitora na pewno znacznie ułatwi i przyspieszy pracę z rozbudowanym oprogramowaniem. Dodatkowym plusem modelu Vostro jest to, że oferuje podstawowe funkcje bezpieczeństwa jakimi są TPM oraz opcja wykupienia usługi zachowania dysków.

Przykładowa konfiguracja Dell Vostro 3470 SFF

Ważnym zaznaczenia jest fakt, iż dla każdego modelu, z wymienionych wcześniej rodzin (Vostro, OptiPlex i Latitude) można opcjonalne rozszerzyć pakiet usług o tzw. usługę zachowania dysków twardych (Keep Your Hard Drive).

Innym rozwiązaniem często polecanym dla urzędów, posiadającym niezbędne parametry, jest Dell Vostro 3481 o przekątnej 14 cali, wyposażony w procesor Intel Core i3-7020U, 8 GB pamięci RAM, dysk SSD 256 GB oraz zintegrowaną kartę graficzną Intel HD Graphics 620. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość podłączenia stacji dokujące typu D3100 lub D6000, która pozwoli na obsługę wielu monitorów poprzez cyfrowe złącza wideo. Jak poprzednio opisywany komputer stacjonarny Vostro, laptop ten posiada podstawowe funkcje bezpieczeństwa takie jak TPM czy czytnik linii papilarnych.

Przykładowa konfiguracja Dell Vostro 3481

Jak wybrać komputer do pracy stacjonarnej?

Kupując sprzęt do urzędu należy przede wszystkim zachować umiar i przemyśleć, które ulepszenia faktycznie przydadzą się w codziennej pracy. Jeśli aplikacje używane przez pracowników nie mają wysokich wymagań sprzętowych, warto postawić na tradycyjne, proste i sprawdzone rozwiązania, które wciąż cieszą się dużą popularnością w instytucjach publicznych. Jeśli estetyka i niewielka ilość miejsca są kluczowe, można rozważyć jeden z wielu modeli komputerów All-in-one. Ważnym aspektem, którym należy się kierować podczas zakupu komputera do biura jest bezpieczeństwo sprzętu, które pozwoli nam w odpowiedni sposób zabezpieczyć wrażliwe dane. Wybór odpowiedniego komputera spełniającego nasze wymagania będzie nie tylko zakupem na długie lata, ale również rozsądną inwestycją.