Komputery stacjonarne dla biznesu – rodzaje
AiO, SFF, R, MT… co znaczą i jaki komputer stacjonarny do biznesu wybrać? Czy rodzaj obudowy ma jakieś znaczenie dla efektywności sprzętu?
Komputery stacjonarne dla biznesu
Oferta produktowa Dell zapewnia użytkownikom biznesowym ogrom możliwości w wyborze idealnego komputera stacjonarnego pod względem parametrów technicznych, wielkości stacji roboczej, zabezpieczeń systemowych oraz technologii w nim zastosowanych. Poprzez optymalną i indywidualną konfigurację parametrów możliwe jest dokładne dostosowanie środowiska roboczego do specyfiki wykonywanego zawodu.
Wybór komputera stacjonarnego do profesjonalnych zastosowań
Prawidłowo dobrane rozwiązania sprzętowe pozwalają zachować wysoką wydajność pracy, bez utraty komfortu jej wykonywania. Portfolio firmy Dell jest pod tym kątem niezwykle bogate i zapewnia konfiguracje szyte „na miarę”, gdyż każda grupa zawodowa wymaga innego narzędzia. Z tego też względu stacje robocze Dell rekomendowane są m.in.: inżynierom, projektantom, fotografom i montażystom, ale również lekarzom, osobom nadzorującym monitoring oraz naukowcom.
Dell tworzy półzamknięte środowisko oparte zarówno na autorskich rozwiązaniach (m.in. zasilacze, płyty główne i obudowy), jak i na rynkowych podzespołach. Szeroka gama produktowa pozwala z łatwością dostosować parametry komputera stacjonarnego do potrzeb każdego użytkownika – zarówno zaawansowany i początkujący użytkownik znajdzie jednostkę adekwatną do potrzeb. A to nadal przy zachowaniu (przynajmniej w pewnym zakresie) możliwości rozbudowy systemu.
AiO (All in One)
Opis tych jednostek należy zacząć od zdefiniowania pojęcia „komputer All-in-One”. Są to jednostki, które nie posiadają typowej dla tego rodzaju sprzętu obudowy (choć i to nie jest do końca prawdą, zważając na obecność obudowy Ultra – tę kwestię poruszymy w dalszej części tekstu) skrzyni, w której zamontowano podzespoły. „Wnętrzności” zamknięte są niejako w obudowie monitora. To sprawia, że zachowując wydajne podzespoły (nawet procesory i9, czy kartę graficzną GTX 1050) nie ponosimy kosztu, jakim jest przestrzeń biurowa.
Komputery All in One to sprzęt zaprojektowany, aby zapewnić dużą moc i wszechstronność konfiguracji, a przy tym zajmować tak mało przestrzeni, jak to tylko możliwe. Parametry tych jednostek są odpowiednie do pracy z multimediami oraz do zadań typowo biurowych i administracyjnych.
Ultra
Jednym z najświeższych (i odświeżonych) koncepcji obudowy jest Dell OptiPlex 7070 Ultra. Mówimy „odświeżony”, gdyż zamysł ten istniał już na rynku kilka lat temu, wraz z obudowami Ultra Small Form Factor. Miniaturyzacja nie ustała, przez co obudowy onegdaj znane pod kryptonimem „USFF” dzisiaj stały się komputerami „Micro”, a koncept jeszcze mniejszej obudowy pozostał niewykorzystany. Aż do teraz.
Dell OptiPlex 7070 Ultra to jednostka zintegrowana z podstawą monitora. Specjalnie spreparowana podstawa stanowi niejako stelaż dla obudowy na tyle małej, by na szerokość mieściła się w dłoni, ale na tyle dużej, by zmieścić topowe podzespoły – niskonapięciowy procesor i7 odświeżonej, ósmej generacji, dwa dyski (m.2 oraz 2,5”) i do 64 GB pamięci RAM. Przewagą tego rozwiązania jest współpraca z praktycznie każdym monitorem obsługującym standard VESA, gdyż to w ten sposób ekran montowany jest na nodze z integrowanym komputerem.
Komputery Dell Optiplex oferowane w formie urządzeń All in One i Ultra – zintegrowanych z podstawą monitora – wymagają niewiele miejsca na biurku, dlatego stanowią wartą rozpatrzenia alternatywę dla standardowych desktopów.
MT (Mini Tower)
Kiedy potrzebujemy kompaktowej jednostki, jednak oferującej rozsądny stosunek przestrzeni wewnętrznej do gabarytów, powinno się przywołać komputery w obudowie Mini Tower. Te niepozorne skrzyneczki potrafią zaoferować bardzo szeroki wachlarz podzespołów – w stacjach roboczych mogą to być pełno napięciowe procesory i9, do 128 GB pamięci RAM, dwie, czy nawet trzy karty graficzne, kilka sztuk dysków i dodatkowo wsparcie dla kart rozszerzeń „Full-height”.
Szeroki zakres konfiguracji podzespołów w komputerach stacjonarnych Dell Mini Tower pozwala na precyzyjne dopasowanie parametrów komputera do potrzeb i preferencji każdego pracownika biurowego, który potrzebuje wygodnego i kompaktowego rozwiązania o standardowej wydajności.
SFF (Small Form Factor)
Obudowy SFF to niewielkie jednostki robocze, które idealnie sprawdzą się do codziennej obsługi niewymagającego oprogramowania biurowego i administracyjnego. Z powodzeniem mogą być eksploatowane przez księgowych, managerów oraz pracowników biurowo-administracyjnych o szerokim zakresie kompetencji.
Tego typu jednostki znajdziemy zarówno w podstawowej serii – Vostro, średniozaawansowanej – OptiPlex i najwyższej, najbardziej zaawansowanej – stacjach roboczych Precision.
Komputery SFF można scharakteryzować jako pomniejszone wersje komputerów MT. Oferują one z reguły te same podzespoły i parametry, za wyjątkiem potencjalnej rozbudowy. Tutaj już niestety rozmiar ma znaczenie i węższe obudowy niosą ze sobą mniej miejsca na tak kluczowe elementy, jak zasilacze (te, ze względu na miniaturyzację, oferują odpowiednio mniejszą moc) i wnęki w tylnej części obudowy, które nie obsłużą już kart o pełnej szerokości, a jedynie pomniejszone ich wersje.
MFF (Micro Form Factor)
W ramach obudowy Micro Form Factor dostępne są wyłącznie komputery stacjonarne Dell Optiplex. MFF to wyjątkowo kompaktowe jednostki, które mogą być postawione bezpośrednio na biurku, pod biurkiem albo zamontowane za pomocą uchwytu VESA do ściany lub z tyłu monitora. Cechą charakterystyczną tego rodzaju obudowy jest jej rozmiar. MFF mieści się na dwóch dłoniach i pomimo tak małych gabarytów, nadal oferują wysoką wydajność (przy zastosowaniu procesora i9-9900T lub i7-8700), do 32 GB RAMu i obsłudze nawet dwóch dysków, w tym technologii Intel Optane.
Oprócz wspomnianych wcześniej możliwości montażu, jedna cecha jest szczególnie wyróżniająca dla komputerów OptiPlex Micro – kompatybilność z monitorami wielkoformatowymi. Wybrane modele wyświetlaczy o przekątnej powyżej 55” posiada dedykowane wnęki, które stanowią stację dokującą dla jednostek mikro. To, w połączeniu z technologią Intel Unite pozwala na stworzenie, relatywnie niskim kosztem, interaktywnego środowiska do prezentacji i prowadzenia konferencji w biurze.
T (Tower)
Gdy nawet Mini Tower jest zbyt Mini i niewystarczający względem naszych potrzeb, do akcji musi wkroczyć „Wielki Brat”. Obudowy Tower to największe, dostępne obecnie komputery w portfolio firmy Dell. W ramach tego typu jednostki dostępny jest sprzęt, który wymiarowo przekracza wszystkie wymienione wcześniej standardy. To w ramach obudowy Tower dostępne są najmocniejsze stacje robocze, komputery gamingowe, a nawet serwery. Złotym przykładem będzie tutaj Dell Precision 7920 w wersji właśnie Tower. Ten dwusocketowy potwór oferuje gigantyczną płytę główną, która posiada 24 banki na RAM, wspomniane wcześniej dwa sloty na procesory, obsługuje kilkanaście dysków, do trzech (dwupoziomowych!) kart graficznych i stanowi najbardziej rozbudowywalną jednostkę w całej ofercie produktów biznesowych Dell.
R (Rack)
Obudowa rack swe korzenie ma w rozwiązaniach serwerowych. Dzisiaj są to wyspecjalizowane rozwiązania sprawdzające się w firmach o rozbudowanej infrastrukturze sieciowej i w organizacjach o rygorystycznej polityce bezpieczeństwa. Komputery w formie racków, montowane w szafach serwerowych, pozwalają na elastyczne dostosowanie jednostki do środowiska, struktury przedsiębiorstwa oraz przetwarzanych danych, zapewniając całodobowy dostęp użytkownikowi, a także gwarantując wyjątkową wydajność sprzętową.
Przykładem rozwiązań Rack są modele Dell Precision z prefixem „R”, dostępne w rozmiarze 1U oraz 2U. Posiadają one wydajne CPU (nawet w konfiguracji dwusocketowej), od 8 GB do 3 TB pamięci RAM, pojemne zaplecze dyskowe, dedykowane wydajne układy graficzne Quadro oraz, co jest specyficzne dla tych jednostek, redundantne zasilacze, ramki zabezpieczające i kontrolery dostępowe iDRAC.