Akcesoria Lenovo – usprawniają pracę i poprawiają jej ergonomię
Eksperymenty i kreowanie trendów to standard, który przyświeca Lenovo. Laptop ze składanym ekranem? Mamy ThinkPada X1 Fold. Laptop z ekranem e-Ink po zewnętrznej stronie pokrywy? ThinkBook Plus. A może by tak w końcu zaprezentować, profesjonalną stację roboczą z procesorami AMD? Lenovo ThinkStation P620.
Z akcesoriami jest podobnie. Lenovo zaprojektowało mnóstwo przedmiotów ułatwiających codzienną pracę i poprawiających jej ergonomię. Dzisiejszy tekst poświęcamy tym, o których prawdopodobnie nie słyszałeś.
Akcesoria innowacyjne, ale oficjalnie niedostępne
Na początek otworzymy salę chwały. Trzy akcesoria, które oficjalnie nie są już dostępne, ale są na tyle pomysłowe i ciekawe, że trzeba o nich wspomnieć.
Lenovo ThinkPad Stack
Lenovo ThinkPad Stack to modułowy mobilny projektor. Jego najważniejszą cechą była łatwość, z jaką mógł być przenoszony. Stack (z ang. stos) dzielił się na 5 elementów:
- Projektor (ten był w stanie pracować samodzielnie, jako gotowe urządzenie).
- Powerbank 10000 mAh, który służył również jako bateria zasilająca.
- Dysk, który pozwalał na przechowywanie nawet 1 TB plików audio-wideo.
- Głośnik bluetooth.
- Router z obsługą WiFi 802.11ac.
Lenovo Explorer
Gdy mowa jest o VR na myśl przychodzą różne firmy, ale najprawdopodobniej nie Lenovo. I jest to spory błąd. Lenovo również w swojej ofercie przez pewien czas miał dostępne gogle wirtualnej rzeczywistości, napędzane technologią Windows Mixed Reality, czyli okulary Lenovo Explorer.
Lenovo VoIP 360
Kolejną ciekawostką jest kamera VoIP 360. Jak sama nazwa wskazuje, kamera ta oferowała 360-stopniowy kąt widzenia. Służyła do konferencji i w głównym zamyśle była stawiana na środku stołu i obejmowała pod kątem obrazu i mikrofonu wszystkich uczestników spotkania.
Najciekawsze akcesoria Lenovo obecnie dostępne na rynku
Życie toczy się jednak dalej. Sprzęt komputerowy pojawia się i znika, będąc zastępowany kolejnym. My również skupmy się na tym, co jest dostępne i co możemy dostarczyć naszym klientom.
1. Replikator portów z USB-C
W świecie coraz to cieńszych urządzeń, producenci, konkurując ze sobą, decydują się na wiele kompromisów. Przy „odchudzaniu” laptopa pierwszym, co jest usuwane z laptopów to porty – te największe jak HDMI, czytnik kart SD, czy porty RJ-45. Ten ostatni w świecie wszechobecnego WiFi jest najłatwiej zastępowalny, jednak brak pozostałych jest szczególnie problematyczny. Na pomoc przychodzi adapter 7w1, który poprzez wpięcie w port USB-C oferuje: HDMI 2.0 z obsługą 4K, czytnik kart SD i Micro SD, USB-C udostępniające prąd (można poprzez ten port wpiąć nawet 65W zasilacz i ładować urządzenie używając adaptera i 2 standardowe porty USB typu A).
2. Samoszyfrujący dysk zewnętrzny 2TB ThinkPad USB 3.1 Gen
Nazwa mówi sama za siebie, jest to zewnętrzny nośnik danych, który pozwala nam je zaszyfrować i bezpiecznie przenosić z jednego miejsca na drugie. Za szyfrowanie odpowiada tutaj 256-bitowy algorytm AES, który do tego oferuje możliwość założenia 8 do 16-znakowego hasła (w którego skład mogą wejść zarówno cyfry, jak i litery) – innego dla administratora i innego dla ewentualnego użytkownika numer 2. Do tego obudowa wyposażona jest w antywibracyjne wkładki, będące zabezpieczeniem talerzy przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Na dodatek dysk podłączany jest do komputera poprzez port USB 3.1 generacji 2, z przepustowością do 20 Gbit/s. Co więcej, dysk ten dostępny jest w wariancie 2TB i 500 GB.
3. Słuchawki ThinkPad X1 ANC
Nie zawsze istnieje możliwość prowadzenia rozmów biznesowych w idealnych warunkach – cichym pokoju o dobrej akustyce. Zdarza się, iż klient złapie nas w pociągu, autobusie, na ulicy – miejscu, gdzie trudno rozmawiać w spokoju. Tutaj przydatne będą słuchawki ThinkPad X1 ANC. Te wyposażone są w 8 mikrofonów (4 dla wyciszania tła dla użytkownika, 4 dla wyciszania szumu dla rozmówcy), które znacznie poprawią komfort prowadzonych rozmów.
A gdy po rozmowie przyjdzie czas na chwilę relaksu, na ten również znajdzie się miejsce. Dwa 40-milimetrowe głośniki neodymowe o impedancji na poziomie 32 ohmów i paśmie przenoszenia od 20 Hz do 20 kHz wypełnią uszy dźwiękiem świetnej jakości.
Nie można też zapomnieć o wysokiej jakości wykonania – materiały zastosowane w tych słuchawkach to aluminium, eko skóra i pojedyncze elementy z tworzywa.
4. Monitor przenośny ThinkVision M14
Komputery stacjonarne mają jedną zaletę względem laptopów – pozwalają na wygodną pracę z wieloma monitorami. Minusem natomiast jest potrzeba pozostania w miejscu, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Niestety dla osób, które chciały zachować wysoką produktywność (a drugi monitor podnosi ją nawet o kilkanaście procent) był to spory impas.
Na szczęście i na to znalazła się rada – Lenovo ThinkVision M14 to przenośny, 14-calowy monitor o rozdzielczości 1920 x 1080, czyli odpowiadający większości laptopów. Zasilany jest bezpośrednio z USB-C i oferuje wysoką jakość wyświetlanego obrazu (posiada jasność 300 nitów, matrycę IPS i pokrywa gamę barw NTSC w 72%).
Zasilany jest poprzez USB-C i nie wymaga zewnętrznego zasilacza – wystarczy podłączyć go bezpośrednio do laptopa, a bez podłączonego dodatkowego urządzenia USB-C (gdyż ten monitor posiada dodatkowe złącze USB-C o przepustowości 5 Gbps) pobiera maksymalnie 7,5 W mocy.
Do tego wyposażony jest w podstawę pozwalającą pochylić go w zakresie od -5° do 90° lub nawet przypiąć uchwyt w standardzie VESA (100 mm x 100 mm).
5. Monitor przenośny ThinkVision M14t
Jedyne, czego pozbawiony jest monitor ThinkVision M14 to dotykowy ekran. Ten nie obsługuje kontroli dotykiem w żadnej formie. Na szczęście i na to znalazła się metoda – ThinkVision M14t. Literka “t” w nazwie nie znalazła się tam znikąd – to ona opisuje dodatkową funkcję dotyku tego monitora.
Nie jest to jednak zwykły ekran pojemnościowy obsługujący pasywne wskaźniki i palce dłoni. W tym przypadku mamy obsługę nawet 10-punktów dotyku (w tym samym czasie) i interpretację siły nacisku do 4096 poziomów, przy wykorzystaniu aktywnych wskaźników.
Monitor ten może również pracować zarówno w pionie, jak i w poziomie, odpowiednio ustawiając obraz względem centrum przyciągania.
Pozostałe parametry w większości pozostały niezmienione. W większości, gdyż wyposażenie ekranu w obsługę dotyku podniosło nieco pobór mocy – do 9,5W w piku.
Wszystko? Zdedydowanie nie!
Oczywiście akcesoriów jest znacznie więcej – stacje dokujące, słuchawki, przenośne zasilacze, klawiatury, myszy i… długo by wymieniać. Chcieliśmy jednak wskazać te najciekawsze, których próżno szukać u konkurencji i które idealnie pokazują innowacyjność i świeże podejście przy projektowaniu środowiska pracy Lenovo.