Lenovo ThinkStation P620 – pierwszy profesjonalista na AMD Ryzen

Benedykt Chmielowski w Nowych Atenach powiedział “koń, jaki jest, każdy widzi”. Nie będę się zatem rozwodził nad portami USB, liczbą portów PCI i ogólnie rzecz biorąc czytaniem specyfikacji, bo myślę, że przy tak zaawansowanych jednostkach nie ma to większego sensu. 

Co Lenovo P620 zmieniła na rynku?

Rynek stacji roboczych od kilku lat przeżywa stagnację. Mimo że stacje robocze cały czas ewoluują i zmieniają się, rosną, maleją, zwiększają potencjał rozbudowy RAM, pozwalają na instalację większej liczby dysków, a zasilacze zwiększają swoją efektywność, przez co możemy instalować jeszcze mocniejsze karty graficzne, to dotychczas szukając profesjonalnej stacji roboczej, w kontekście procesorów byliśmy skazani na dwa kolory – niebieski i zielony. Mowa oczywiście o procesorach Intel i NVIDIA. Do tej pory AMD bardzo traciło na rzecz swoich konkurentów. Najwyższy czas to zmienić! Poznaj Lenovo i ich najnowszą stację roboczą ThinkStation P620

Co wyróżnia ThinkStation P620 na tle konkurencji?

Nie będziemy tu szczegółowo opisywać specyfikacji, liczby portów USB czy PCI – przy tak zaawansowanych jednostkach nie ma to większego sensu. Zwrócimy jednak uwagę na kluczowe aspekty, które wyróżniają  P620 na tle konkurencji. Największy wyróżnik to serce tej stacji – nowy moduł ze stajni AMD, procesor AMD Ryzen Threadripper Pro.

P620 to pierwsza profesjonalna i przy tym naprawdę potężna stacja napędzana przez procesory AMD Ryzen. W przypadku tego egzemplarza jest to 16-rdzeniowy i 32-wątkowy procesor AMD Ryzen 3955WX. Jest to jeden z czterech dostępnych w tym modelu procesorów, drugi od końca pod względem wydajności.

Lenovo Thinkstation P620 oferuje cztery modele procesorów Threadripper: 12-rdzeniowy 3945WX, 16-rdzeniowy 3955WX, 32-rdzeniowy 3975WX oraz 64-rdzeniowy 3995WX. W każdym z tych procesorów na każdy rdzeń fizyczny przypadają dwa wątki. Realnie każdy z nich posiada więc dwa razy więcej procesorów logicznych.

Główną zaletą platformy AMD jest wyższa wydajność oraz obsługa nowych technologii. Przede wszystkim PCI Express generacji czwartej – dzięki zastosowaniu platform AMD ThinkStation P620 jako pierwsza desktopowa stacja robocza może się poszczycić portami PCI Express czwartej generacji. Każdy z ośmiu banków pamięci RAM posiada również osobną magistralę pamięci. Czwarta generacja PCI Express dotyczy nie tylko portów dla kart rozszerzeń, ale również złącz M2 dla dysku.

Ile kosztuje ThinkStation P620?

Wiemy już, że ThinkStation P620 to stacja robocza warta uwagi. Przejdźmy teraz do niemniej istotnej niż parametry kwestii, czyli ceny takiej jednostki

Weźmy za przykład platformę ze wspomnianym wcześniej procesorem 3955WX, 32 GB pamięci RAM, dyskiem SSD 512 GB oraz kartą NVIDIA Quadro RTX 5000 ze 1000-watowym zasilaczem. Szybka kalkulacja pozwala oszacować cenę takiej jednostki na około 5000 € bez podatku VAT. W ofercie konkurencji platforma w niemal identycznej konfiguracji kosztuje tyle samo, co jej jednoprocesorowy odpowiednik Lenovo ThinkStation P520, a trzeba mieć na uwadze, że wyposażona jest ona w najmocniejszy możliwy procesor Xeon W-2295.

Xeon W-2295 a AMD Ryzen 3955WX

Xeon W-2295 to najwyższy model procesora, który można wybrać w równorzędnych stacjach roboczych. Co ciekawe, pomimo tego, że Intel posiada więcej rdzeni fizycznych niż AMD (bo aż 18) i więcej wątków (bo aż 36), to osiąga w testach Passmark gorszy wynik. W  benchmarku Passmark Xeon W-2295 osiąga 32 k punktów, a AMD 3955WX ponad 41,5 k. Wynika to z faktu, że procesor AMD ma prawie 1 GHz więcej przy taktowaniu bazowym.

Pełny benchmark CPU

Dodatkowo P620 na platformie AMD w żaden sposób nie traci na kulturze pracy. Zwykło się mówić, że procesory AMD lubią się grzać – w tym przypadku nie ma mowy o takim problemie. Ze względu na to, że P620 jest przystosowany do obsługi dużo mocniejszego procesora (3995WX), wyposażona jest w układ chłodzenia przystosowany do obsługi wysokowydajnej jednostki obliczeniowej. W naszych wewnętrznych testach nie byliśmy w stanie wykorzystać nawet 30-40% potencjalnej mocy wentylatorów.

Stacje robocze to jednak nie tylko moc obliczeniowa i wydajność, to także zarządzanie flotą. W tym przypadku P620 również nie odbiega swoim konkurencyjnym odpowiednikom. AMD stale rozwija swoją autorską i przy tym otwartą platformę AMD Pro Manageability. Jednym z elementów tej platformy jest technologia AMD DASH, czyli odpowiednik Intel vPro, który oferuje niemalże identyczną funkcjonalność i odpowiada m.in. za moduł TPM, szyfrowanie danych czy za obsługę standardu AES.

Tutaj skonfigurujesz swoje Lenovo ThinkStation P620

Lenovo ThinkStation P620 to model, którego nikt nie oczekiwał, ale każdy na niego czekał. Jest to odpowiednio wyceniona, wydajna i stabilna jednostka, która znajdzie swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie podstawowe stacje na Intel Core nie dają rady, a budżet nie pozwala na dwuprocesorowe platformy. 

Spodobał Ci się artykuł? Zobacz videorecenzję Lenovo ThinkStation P620