Mobilność, a może rozbudowa? Stacja robocza mobilna czy stacjonarna?
Stacja robocza – mobilna czy stacjonarna?
Komputery przeznaczone do pracy z zaawansowanym oprogramowaniem łączy wiele cech – muszą zapewniać odpowiednią moc obliczeniową oraz umożliwiać komfortowe korzystanie z urządzenia. Jednak coraz więcej profesjonalistów dodatkowo potrzebuje do swojej codziennej pracy mobilności, która nie jest możliwa w przypadku komputerów stacjonarnych. Alternatywą stały się mobilne stacje robocze, które pozwalają na łatwy transport między miejscami pracy. Na którą warto się zdecydować?
Czym jest mobilna stacja robocza?
Mobilna stacja robocza jest urządzeniem, które łączy w sobie przenośność laptopa i wydajność tradycyjnego komputera. To sprzęt z górnej półki przeznaczony do profesjonalnego użytku. Najczęściej spotyka się w nich matryce o przekątnej od 15,6 do 17,3 cala, ponieważ przy mniejszych wymiarach urządzenia ciężko byłoby umieścić w nim zaawansowane procesory i karty graficzne.
Mobilne stacje robocze to szeroki wachlarz możliwości – najlepsze podzespoły pozwalają na używanie zaawansowanego oprogramowania, które jest niezbędne w wielu zawodach. Wysoka wydajność i niezawodność mobilnych stacji roboczych jest świetną alternatywą dla laptopów, które mają gorsze parametry i mniejsze możliwości, a także dla komputerów, z którymi ciężko by było pracować w podróży lub jechać do klientów. Jednak za silnym procesorem, profesjonalną kartą graficzną i niewielkimi rozmiarami mobilnych stacji roboczych stoi cena dostosowana do wydajności, sięgająca kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ze względu na profesjonalne przeznaczenie, mobilne stacje robocze najczęściej używane są przez grafików, projektantów, inżynierów, osoby zajmujące się montażem filmów czy obróbką zdjęć.
Popularnym i chętnie wybieranym urządzeniem jest Dell Precision 7740, który jest prawdziwym kombajnem wśród mobilnych stacji roboczych. Procesor Intel Core i9-9880H, karta graficzna NVIDIA Quadro RTX 3000 i wyświetlacz IGZO o rozdzielczości 4K gwarantują wydajność, ogromną moc obliczeniową i wygodę pracy. Dzięki zastosowanym kontrolerom DDR4, możliwe jest rozbudowanie pamięci RAM do 128 GB. Liczne złącza pozwalają na wygodne podłączenie do infrastruktury sieciowej i korzystanie z urządzeń peryferyjnych.
Tradycyjna stacja robocza – zalety
Oczywistą wadą modeli stacjonarnych jest kompletnie niewygodna przenośność. A jakie są ich zalety? Przede wszystkim, w podobnym budżecie jednostka stacjonarna może być wydajniejsza niż mobilny odpowiednik. Mniejsze ograniczenia związane z miejscem na podzespoły przekładają się na możliwość zastosowania lepszych układów chłodzących, które pełnią niezwykle ważną rolę, zwłaszcza w mocno eksploatowanych urządzeniach. Kolejną zaletą jest fakt, że stacjonarne stacje robocze mają znacznie większe możliwości rozbudowy.
Stacje robocze – jaką wybrać?
Zastanawiając się nad idealną stacją roboczą, która będzie dostosowana do charakteru naszej pracy, należy zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze: mobilność i nieco gorsze możliwości czy praca w jednym miejscu, ale z najlepszym, najwydajniejszym sprzętem? Niezależnie od wyboru warto zaznaczyć, że oba rodzaje stacji roboczych są sprzętem z górnej półki, który z pewnością spełni oczekiwania wielu profesjonalistów.