Sprzęt do Game-Developmentu – jaki wybrać?
Gracz to z natury bardzo kapryśne stworzenie. Do tego wymagające i spostrzegawcze. Proste sztuczki, jeżeli zadziałają, to prawdopodobnie tylko przez chwilę. Zapewnienie rozrywki na najwyższym poziomie to nadrzędny cel każdego Game-Developera.
Jakie cechy powinna mieć dobra gra?
Sam pomysł często nie wystarczy, by odnieść sukces. Przeglądając sklepy z grami, mijamy wzrokiem setki potencjalnie bestsellerowych tytułów. Ignorujemy je tylko dlatego, że ich prezencja nie jest taka, jakiej oczekuje masowy odbiorca. Potencjalny twórca interaktywnych treści rozrywkowych musi zatem zaprojektować nie tylko angażujące doznania mentalne, ale również wzrokowe i słuchowe.
Atrakcyjna wizualnie produkcja powinna cechować się zastosowaniem najnowszych technologii renderowania, wygładzania krawędzi, cieniowania i odbić. Dynamicznie rzucany cień, o ile nadal cieszy oko, nie jest już tym, czym był 10 lat temu. Teraz potrzebne są naturalne odbicia w lustrze, realistycznie zachowująca się woda, czy wolumetryczne chmury o naturalnych kształtach. Do tego najlepiej, gdyby całość była okraszona teksturami w rozdzielczościach 4K lub nawet wyższych. Produkcja takiego środowiska generuje zapotrzebowanie na ogromną moc obliczeniową.
Optymalizacja to ostatni etap produkcji gry, a przecież wcześniej trzeba móc w nią zagrać. Sprawdzić, jak skrypt zachowuje się w praktyce, czy balans rozrywki jest zachowany i czy otwarcie tamtej skrzyni za zamkiem w trzecim akcie nie wykasuje całego postępu gracza.
I właśnie z myślą o osobach tworzących gry komputerowe – ambitnych, pomysłowych, intensywnie pracujących i wymagających, Lenovo projektowało swoje stacje robocze z serii ThinkStation.
Parametry sprzętu dla Game-Developera
Żeby zweryfikować, jak dany program będzie działać na komputerze potencjalnego gracza, samemu trzeba posiadać sprzęt o zbliżonych parametrach. Najczęściej wybieranymi podzespołami są procesory z serii Intel® Core® i karty graficzne z rodziny NVIDIA® GeForce®. Podzespoły te dostępne są również w profesjonalnych stacjach roboczych Lenovo, m.in. w modelach ThinkStation P340 – bazujących na procesorach Intel® nawet do modeli i9 oraz ThinkStation P620, będącą najmocniejszą, jednoprocesorową stacją roboczą dostępną na rynku – za sprawą procesorów AMD Threadripper Pro, które w tym przypadku występują nawet w 32-rdzeniowej odmianie.
Lenovo również w zakresie kart graficznych przygotowało powyższe modele do praktycznie każdego zadania. Ale zanim przejdziemy do listowania dostępnych modeli, słowo wstępu.
Co z tymi kartami graficznymi?
Sytuacja na rynku procesorów graficznych od kilku miesięcy jest gorzej niż zła. Za sprawą popularności kryptowalut, wszelkie dostawy kart graficznych znikają w mgnieniu oka – często bez udziału ludzi. Wywindowało to ceny podzespołów znacznie powyżej estymowanych przy premierze. I w tym miejscu wchodzi Lenovo, cytując klasyka „całe na biało”. Karty graficzne takie jak RTX 3060, RTX 3070, czy RTX 3080 są w tych stacjach dostępne w preferencyjnych cenach. Umowa producencka między Lenovo, a NVIDIĄ sprawia, że producent ten jest traktowany priorytetowo przy dostawach podzespołów oraz ma zapewnioną niską (jak na warunki rynkowe) cenę. Oznacza to, że w większości przypadków Lenovo jest w stanie dostarczyć całą stację roboczą ThinkStation z kartą NVIDIA GeForce RTX szybciej, niż niektórzy producenci dostarczyć samą kartę graficzną.
A jeżeli dostępność i cena to nie jest wystarczający powód, aby wybrać te rozwiązania jako podstawę swojego biznesu, to warto pamiętać jeszcze o wsparciu serwisowym.
Crunch a gwarancja biznesowa
Każdy Game-Developer zna pojęcie „crunch”. Dla niewtajemniczonych jest to ostatni etap produkcji tytułu, jeszcze przed wysłaniem do tłoczni. Nadgodziny i zarwane nocki, aby wyszlifować kod do granic możliwości to nieodzowny element wieńczący często wielomiesięczną, a nawet wieloletnią produkcję. Wyobraźmy sobie teraz typowy crunch – deadline się zbliża, w kodzie mnóstwo błędów, a jedna z maszyn ulega awarii. Można powiedzieć, że w wielu studiach dostępny jest sprzęt zastępczy, ale trzeba pamiętać, że takie zabezpieczenie wymusza zakup kolejnej maszyny, co przy wspomnianych wcześniej problemach z dostępnością sprzętu nie wydaje się takie proste.
W przypadku profesjonalnej stacji roboczej ThinkStation w zasadzie nie jest to problemem, a to za sprawą biznesowej gwarancji, którą objęte są wszystkie stacje robocze w standardzie. Dla sprzętu tej klasy taka gwarancja może trwać od 3 do 5 lat, choć ze względu na tempo ewolucji technologii raczej mówimy o tym niższym pułapie. Oczywiście dotyczy całości komputera – bez względu na to, czy wymienić trzeba pamięć RAM, dysk, płytę główną, czy kartę graficzną. Producent zajmie się tym w ramach swoich obowiązków.
Drugą sprawą jest sam tryb gwarancji – tych mamy, nie wchodząc zbytnio w podtypy, gdyż na to przyjdzie jeszcze czas w innym tekście – zasadniczo dwa. Podstawowy (basic), jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest dla sprzętu o mniejszym znaczeniu w firmie. Usterki można zgłaszać w zasadzie tylko w typowe dni i godziny pracujące (poniedziałek – piątek, 8.00 – 16.00) i ogranicza się głównie do usterek sprzętowych.
Dla komputerów strategicznych z biznesowego punktu widzenia przeznaczona jest gwarancja w trybie Premier. Tutaj w przypadku jakiejkolwiek usterki (nie tylko sprzętowej, ale i programowej) producent angażuje wszystkie niezbędne siły, aby rozwiązać problem w możliwie najkrótszym czasie. Same usterki również można zgłaszać 24 godziny na dobę, a priorytet zgłoszeń jest najwyższy.
I to zaawansowane usługi serwisowe producenta określano jako Premier Warranty oraz wypracowane przez lata i doprowadzone do perfekcji łańcuchy logistyczne sprawiają, że tzw. up-time jednostki oscyluje w granicach 100%.
Koszt jednostek dla Game-Developerów
I w zasadzie nie poruszyliśmy jeszcze jednej, ważnej rzeczy. Ile to tak właściwie kosztuje?
Wybraliśmy przykładowe 2 konfiguracje:
- Lenovo ThinkStation P340 Tower w konfiguracji z procesorem Intel Core i7-10700K, 64 GB pamięci RAM DDR4, 2 TB dyskiem SSD M.2 NVMe i kartą graficzną NVIDIA Quadro RTX 4000 (wydajnościowy odpowiednik NVIDIA GeForce RTX 2060) to koszt około 10 000 złotych netto.
- Natomiast cena Lenovo ThinkStation P620 z 32-rdzeniowym procesorem AMD Ryzen™ Threadripper™ PRO 3975WX, 128 GB pamięci RAM, 2 TB dyskiem SSD M.2 NVMe i kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3080 nie przekroczy 30 000 złotych netto.
Połączenie atrakcyjnej ceny, dostępności i pewności działania stacji roboczych Lenovo sprawia, że zdecydowanie są wyborem wartym rozpatrzenia przy planowaniu swojej kariery w świecie wirtualnej rozrywki.
Co dalej?
Konfiguracji możliwych do wyboru jest jednak bez liku. Powyżej tylko dwa przykłady, które pokazują ogromną rozpiętość wydajności stacji roboczych Lenovo i potencjału, jaki w sobie kryją. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami ds. stacji roboczych, którzy pomogą nie tylko dobrać optymalną konfigurację, ale również przedstawią szerszą gamę możliwości tego producenta, nie tylko pod kątem jednostek centralnych, ale również i akcesoriów. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.